Páni času
Na tohtoročnom slovenskom prírodnom časníku s vedomeckými sviatkami a tromi stovkami obnovených slovanských mien je stredovým výtvarným obrazom dielo Ivana Pavleho. Pisateľ sa prizná, že sa s ním stretol kedysi dávnejšie, v mestskom období, keď občas zašiel v hlavnom meste na výstavy. Ivan Pavle vyčnieval nie len svojou rázovitou mystikou, ale človeka očaril svojou schopnosťou pracovať s farbami, ktoré si aj sám vyrábal. Hmoty, ktoré nanášal na plátno, sa správali tak zvláštne, akoby ich tvarovali storočia a tisícročia, z ktorých maľované príbehy vychádzali.
Toto leto bol pisateľ na ceste do Čiech, a keďže nerád chodí uskutočniť podujatie na poslednú chvíľu, šiel deň vopred a prespal po ceste na západnom Slovensku. Tam vzhliadol obraz Ivana Pavleho, ktorý si v duchu pomenoval ako Slnečného jazdca. Jeho štít je akoby jadrom, väčšej žiary a i keď pisateľ nemohol vedieť, v akom príbehu bol obraz maľovaný, hneď ho napadlo, že by mohol byť na našom časníku na budúci rok. Silu slnečného jazdca budeme potrebovať a aj jeho štít nám môže pomôcť udržať v sebe slnečného ducha. Slnečné vajce, v ktorom sa podľa našej dávnej povesti preváža slncový div po nebesiach, by mohlo predstavovať vznik nového sveta, i keď štít dvíha jazdec v prípade ohrozenia. Čo tiež nie je vzhľadom na budúci rok náhoda.
To sú len pisateľove obrazy a s hlbokou úctou chváli milý počin veľkého maliara, ktorý nám dovolil svoje dielo otlačiť na časníku čo má zvestovať obrodu nášho sveta.
A to ostatné už poznáte. Mená , ktoré znamenajú príbehy v našej posvätnej, rodnej reči. Sviatky, ktoré znamenajú spojenie s našim rodným a skutočným časopriestorom. Miesto, na ktoré si možno napísať poznámky, v časových vzhľadoch, aby sme neboli otrokmi cudzích hodiniek, ale pánmi nášho, vlastného času. Sviatky sú sprevádzané značkami , ktoré sú dole vysvetlené. Zvýraznené sú nie len slnovraty, ale aj dni rodnodennosti a mesačné splny a novy.
A aj mesiace v slovanskom jazyku, ktoré sú zostavené zo staroslovaenských podkladov.
Mená sme kedysi dávno vyhľadávali s Bohdanom Dobroslavom Ulašinom. Všetko sú to mená už použité a teda ich možno zapisovať aj do matriky. Niektoré mená nie sú až tak dávne, tých nie je veľa, ale keďže už sú zapísané, platí, že sa môžu tiež použiť. Výtvarné spracovanie časníka uskutočnila, ako po iné roky, aj teraz Ladomíra.
Prvý časník s vedomeckým kolobehom pôvodných našich sviatkov sme vydali v roku 1999. Tento je teda už v poradí 27. Vydali sme ho skôr, ako po iné roky, keďže uvedenie na zimný Slnovrat by znamenalo oneskorenie k užívateľom.
Kalendár vzhľadom na svoju veľkosť – A2 – nebude v obchodoch, Zasielame ho v počte najmenej 5 kusov a od pondelka ho budú mať i prostredníci v mestách. V pondelok, teda zajtra ho odvezieme do Zvolena a iných miest, ktoré sú po ceste. Zvite sa.
Vynovíme sieť prostredníkov – ozvať sa môžete na poštára (mesenger), ak chcete sprostredkovať tento časník pre priateľov. Prostredníci v 20 mestách sú v sieti na stránke žiarislav bodka sk, ale máme okrem toho aj možnosť neverejných prostredníkov, ktorí časník umiestnia pre sieť svojich známych bez zverejnenia svojho spojenia. V takom prípade si môžu časníky objednať od zverejnenej prostredníckej siete, alebo im ich môžeme zaslať tohto týždňa. Lacnejšie (a niekedy aj rýchlejšie) to vyjde, keď prevedú peniaze na účet, ako keby to malo byť dobierkou. Kalendár je na tvrdo papieri a objednať ho možno na žiarislav boodka sk.
Prajeme Vám dobrú prípravu na rok ´25. A aby ste sa stali pánmi svojho času.
Chvála za dary času a ducha. ŽS .