Kuba vyhlásila Veľký piatok, ale pôvodné sviatky sa tam, ani tu, neobnovujú. Pápež je juhoamerický jezuita. Ospravedlní sa Indiánom?
Kubánska komunistická vláda v pondelok vyhlásila voľno na Veľký piatok. „Stalo sa tak už druhý rok po sebe bez toho, aby zmienila význam tohto dňa pre kresťanov“, kritizujú kubánsku vládu „naše“ médiá. Aj keď praktizujúcich katolíkov je na Kube len 10 percent, iste by si niektorí priali, aby vysielala kubánska televízia v jednom kuse evanjelizačné filmy a prejavy tak, ako sa to zvykne diať u nás.
U nás, na Slovensku, napriek štátnej kampani, klesol počet priznaných katolíkov (2011) na 62 percent, avšak praktizujúcich je len časť z nich. S ostatnými cirkvami klesol počet biblickej viery tesne nad teoretických 70 percent obyvateľstva. Ostatok tvoria ateisti, iné vyznania a pôvodné, neúradné, prírodné vyznanie. Štátna náboženská kampaň v štátnych médiách, i na školách je, ako káže vatikánska nevypovedateľná zmluva, viac ako horlivá. O tom, že nemáme uzákonený ani len jeden pôvodný duchovný sviatok a ak, tak len pod cirkevnou nálepkou, ktorá jeho pôvodný význam utajuje, žiadne médiá nepíšu. Obyvatelia pôvodného duchovného vyznania (rodného duchova) sú teda u nás podľa nám podstrkovaných pravidiel vlastne potláčanejší, ako kresťania na Kube. Hovorca Štatistického úradu Marián Jánošík, zodpovedný za správy o sčítaní obyvateľstva, v minulom roku našej redakcii (a vôbec) odmietol zverejniť, koľko ľudí sa k pôvodnému – rodnému duchovnu prihlásilo v roku 2011. Podľa našich údajov sa počet uvedomele sa hlásiacich od roku 2001 zvýšil viac, ako dvadsaťnásobne a rádovo už nie neporovnateľný napríklad s obyvateľmi hlásiacimi sa k malým cirkvám.
Jezuitskí rád mal pri konquiste (náboženskom i hmotnom dobývaní, násilnom okupovaní) Ameriky výsostné postavenie. I keď mal v Európe dávny konflikt s templármi, ktorí sa výrazne podieľali na organizácii niektorých krížových výprav, úloha jezuitov v Amerike, hlavne južnej, bola dosť podobná. Napriek ľudskosti mnohých jezuitských kňazov je zaznamenaných aj mnoho ohavných činov jezuitov voči pôvodným obyvateľom Ameriky. Naše slávne médiá si akiste nevšimli, že indiánske etniká v Južnej Amerike, kde sú pomerne významne zastúpené, tam nemajú uzákonený žiadny sviatok. Kopať do Kuby a Venezuely, ktoré Indiánov ochraňovali, je tradičný novinársky obrad, ísť do hĺbky veci je akoby mimo novinárskeho platu.
Keď v Argentíne povstaleckí Arakuáni (Indiáni) v domácej Patagónii porazili španielských konqistádorov, mnohí sa chceli nalodiť a zaútočiť na Španielsko. Síce nezaútočili, ale niekoľko pokolení, niekoľko životov, žili vo svojej oslobodenej krajine šťastne a slobodne. To je to, čo dnešný vládnuci, či poddaný hriešnik nedokáže.
Pápež Ján Pavol II. sa ospravedlnil „národom, ktorým katolícka cirkev ublížila pri šírení pravej viery“. V tej istej vete, v ktorej sa ospravedlnil, ich aj urazil, keďže ich viery označil nepriamo za nepravé. Menoval len jeden, „vyvolený“ národ, akoby tie ostatné boli menejcenné, nehodné osobitného menovania. To potom nemusel menovať nikoho, aby to bolo spravodlivé. Spravodlivé?
Je pekné, že nový pápež si dal meno František. František z Asissi odmietol nakradnuté bohatstvo rímskej cirkvy a politické intrigy a zdravil sa nielen Stvoriteľovi, ale aj Matke Zemi, Vetríkovi, Slnku… Nového pápeža pozdravy však doznievajú v správach o tom, či sú Falklandské ostrovy britské, alebo argentínske. Nevidno zatiaľ žiadnu obrodu prírodného ducha. Nevidno žiadne splývanie s prírodou. Vidno len zápasy cudzích, imperiálnych síl.
zdroj obrázku: La Religión en la Política Boliviana :: Juan Carlos Zambrana –
www.juancarloszambrana.com
podobné články:
1.2.12 Amazonskí Indiáni sa stále bránia Domorodci z kmeňa Mashco-Piro zaútočili na strážcu národného parku a zabili zveda, ktorý ako jediný ovládal ich jazyk. Na turistov vystrelili varovné šípky.
1.7.2009 INDIÁNI OPäŤ NA VOJNOVOM CHODNÍKU (časovka o dianí v Peru) článok
Zdroj: Ved.sk