Prečo spieval Bob Dylan v Bielom dome

1.12.10 pridaný ohlas a odpoveď (pod článkom)

 

Jeden z mojich priateľov hudobníkov rád uvádza Boba Dylana ako príklad speváka, čo nevie spievať. Pri každej takejto príležitosti mu ja so zápalom opakujem, že Dylanov génius nespočíva v jeho hlase, ale v obsahu jeho piesní a vôbec v jeho prejave ducha. Medzi umelcami nie je celkom tajomstvom, že prejav ducha, teda jeho priechod cez jednotlivca vyjadrený originálnym osobným prejavom je to, čo sa považuje za umenie (na rozdiel od kopírovaného prejavu a výzoru). 

dylan1.jpg

.

Dylan je v Amerike považovaný za „hlas generácie“, prirovnanie by asi najlepšie sedelo s Karlom Krylom. Svoju hudobnú kariéru začal Dylan v šesťdesiatych rokoch piesňami, ktoré boli politickými prehláseniami za ľudské práva (konkrétne práva černochov) a proti vojne (Vietnam). Preto nedávno na deň Martina Luthera Kinga (18. 1.) spieval Dylan v Bielom dome jeho pieseň z rovnomennej platne z roku 1964 The Times They are a-Changin (časy sa menia), ktorá bola a je hymnou jeho generácie a ktorá symbolizuje éru spoločenského zápasu proti štátnemu zriadeniu. Touto piesňou je vraj inšpirovaný Obamov slogan zmien (Change).

 

dylan2.jpg

Z Dylanových známych výrokov: „Senátori, kongresmeni, zvážte volania. Nestojte v dverách, neblokujte chodby!“ a „Matky a otcovia po celej krajine nekritizujte to, čomu nerozumiete. Vaši synovia a dcéry sú mimo vášho ovládania. Vaša cesta rapídne starne.“

.

Dylan je rebel, ktorý vždy kráčal do rytmu svojho srdca, ťažko ovplyvniteľný, vrátane svojich vlastných fanúšikov pozostávajúcich pôvodne z folkáčov, ktorých vytočil koncertom v Newport (1965), keď s kapelou dokvitol s elektrickým vybavením. V nedávnom filme o Dylanovi (I am not there, 2007) je nezabudnuteľná scéna kde sa hudobníci, stojac do vrcholu momentu chrbtom k obecenstvu, náhle naraz otočia a v rukách majú namiesto hudobných nástrojov samopaly. Takto režisér zdôraznil ako veľmi elektrické gitary vyprovokovali folkové obecenstvo. Dylan odpovedal na reakciu značného počtu svojich fanúšikov a priateľov z folkovej komunity a ostrej kritiky platňou Positively 4th Street s textami s obrazmi odplaty a paranoje.

 

Ako každý beloch, aj Dylan má Európsky pôvod – jeho prastarý rodičia z otcovej strany boli z Ukrajiny, mamini starí rodičia boli z Litvy. Vyrástol v malej židovskej komunite v Minnesote (štát na severe Spojených štátov). V sedemdesiatych rokoch sa stal znovurodeným kresťanom (born again Christian), po čom nahral dva albumy gospelovej hudby. Album Slow train coming (1979) mu priniesol Grammy za najlepší mužský hlas (vtedy boli iste iné merítka na farbu, tón hlasu a umelecký prejav ako dnes). Neskôr sa Dylan od kresťanov dištancoval. V rozhovore pre časopis Rolling Stones povedal: „Nikdy dom nepovedal, že som znovuzrodeným. Je to termín médií. Nemyslím si tiež, že by som bol agnostikom. Vždy som veril vo vyššiu silu, že toto nie je reálny svet, že ten ešte len prichádza.“

 

Dylan je dva krát rozvedený a jeho súkromný život si od začiatku druhého manželstva úzkostlivo chránil až do vydania autobiografie v 2001 (Chronicles). Jeden z jeho synov, Jakob Dylan, je spevákom známej rockovej skupiny Wallflowers. Ďalší syn, Jessy Dylan, je filmovým režisérom. Dylan žije v ústraní v štáte New York (ktorý sa ťahá od New York City až na sever k hraniciam s Kanadou).

 

Dylan vydal 34 štúdiových albumov, 58 singlov, 13 platní naživo a 14 kompilácií.

 

Blowin’ in the wind (Vo vánku vetra)

How many roads must a man walk down / Koľkými cestami musí človek prejsť
Before you call him a man? / Kým ho nazvete chlapom
Yes, ‚n‘ how many seas must a white dove sail / Koľké moria musí biela holubica preletieť
Before she sleeps in the sand? / Kým nezaspí v piesku?
Yes, ‚n‘ how many times must the cannon balls fly / Koľko krát musia letieť gule kanónu
Before they’re forever banned? / kým sú navždy zakázané
The answer, my friend, is blowin‘ in the wind, / Odpoveď, môj priateľ, vanie vo vetre
The answer is blowin‘ in the wind. / Odpoveď je vo vánku vetra
How many years can a mountain exist / Koľko rokov musí hora stáť
Before it’s washed to the sea? / kým sa odplaví do mora?
Yes, ‚n‘ how many years can some people exist / Koľko rokov musia niektorí ľudia žiť
Before they’re allowed to be free? / kým im je dovolené byť slobodnými?
Yes, ‚n‘ how many times can a man turn his head, / Koľko krát dokáže človek odvrátiť tvár
Pretending he just doesn’t see? / tváriac sa, že nevidí?
The answer, my friend, is blowin‘ in the wind, / Odpoveď, môj priateľ, vanie vo vetre
The answer is blowin‘ in the wind. / Odpoveď je vo vánku vetra
How many times must a man look up / Koľko krát musí človek zodvihnúť hlavu
Before he can see the sky? / kým uvidí oblohu?
Yes, ‚n‘ how many ears must one man have / Koľko uší musí človek mať,
Before he can hear people cry? / aby počul ľudí plakať?
Yes, ‚n‘ how many deaths will it take till he knows / Koľkí musia umrieť, kým zistí
That too many people have died? / že umrelo priveľa?
The answer, my friend, is blowin‘ in the wind, / Odpoveď, môj priateľ, vanie vo vetre
The answer is blowin‘ in the wind. / Odpoveď je vo vánku vetra

 

Miriam Stavola (Cez Okno, 16.2.2010)

iné od pisateľky: Oslava poslednej čestnej dohody s Indiánmi TU

 

OHLAS

Dobrý deň.
Nahliadla som zľahka na článok uverejnený na Rodnej ceste o Bobovi Dylanovi a neprichádza mi iný dôvod zverejnenia, len ako zaujímavosť z USA. Môžete mi osvetliť, v čom vy vidíte súvis s dianím a obrodou pôvodnej kultúry tu na Slovensku?

A na margo tohto článku sa mi javí vhodnejšie zverejniť napr. články od Lazoríka alebo veľmi zaujímavé video z konferencie k 60.výročiu založenia SĽUKu – príhovor p. Ladižinského.

http://www.jankohrasko.sk/folklor-tv/videa/2009/oktober/stefan-ladizinsky-na-konferencii-o-sluk-u

Tieto články sa mi javia prínosné pre uvedomenie si hodnôt, ktoré ako národ
a ľud máme a ktorým sa začína upierať právo na miesto pod Slnkom.

Veľa zdaru prajem.
ľudmila 

 

Dobry den,


dylen bol jednym z poprednych vodcov nenasilnej kulturnej revolucie v jednej z najvplyvnejsich krajin sveta, ktora znamenala obrat a smer k lepsiemu.Kedze sme v posobeni vplyvu tejto krajiny a mame na nasom uzemi jej vojakov a ine struktury, dost sa nas to tyka a aj vdaka dylenovi su tieto struktury voci nam nie az tak radikalne ako by inak mozno boli.


Takze sa to dost tyka aj duchovnych slovenov. Akoby mimochodom, pochadza z východnej
Európy a ma ciastocne slovansku krv. Okrem toho to patri k vseobecnemu rozhladu v dejinách vývoja kultúry a spolocnosti. Kedze mame zaujem o kulturnu obrodu, zda sa mi celkom pochopitelne, ze mame na rodnej ceste aj clanky o diani v zahranici a piseme aj o cavezovi, a indianskych hnutiach a pod.To nezhnamena ze by sme nemali znovu uverejnit nieco o lazorikovi, o ktorom sme pisali už v našom niekdajšom časopise Dive.

S pozdravom Z.Slav

 

 

 

 

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-dylan-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.