Toho roku sme pripravili ďalšie zaujímavé prednášky a skúsenostné kruhy ľudí, ktorí gazdujú, majú skúsenosti a vedia poradiť ako na to, aby sa človek, ktorý chce niečo začať robiť, vedel od niečoho odpichnúť, aby vedel, na čo si dať pozor a aby sa vedel zabezpečiť – seba, svoju rodinu a prípadné prebytky zhodnotiť. Zoznam účinkujúcich hospodárov priebežne rozšírime, ale na tento rok už sú okruhy stanovené. V jednom okruhu, ktorý bude trvať okolo 3/4 hodiny, môže vystúpiť viac ľudí, ktorý v tomto smere majú užité skúsenosti. To je teda novinka, nebude spravidla prednáška jedného človeka, ale vrámci znalostného okruhu môžu vystúpiť viacerí. V besede, ktorá bude po každom okruhu, sa môžu zapojiť ďalší. Tu je prehľad toho, čo prináša Zhomaždenie Gazdovskej obrody r.18:
Skúsenostný kruh: Odevy z prírodných materiálov – od získaní materiálu až po konečný výrobok:
Marcela Nemcová a Miroslav Slížik – spolu s ďalšími založili gazdovstvo Na Háji v obci Devičany (okres Levice) – kde pestujú ovocie, zeleninu a liečivé rastliny, chovajú ovce a včely. Svoje výpestky a produkty chovu ďalej spracovávajú. Ovocie sušia, muštujú a vyrábajú lekváry a kompóty, robia debničkový predaj sezónnych výpestkov. A z ovčej vlny, ktorú si sami perú, češú a spriadajú, pletú ponožky, svetre a iné odevy. Hospodária ohľaduplne k prírode a životnému prostrediu.
Jozef Kučera – gazda chovajúci ovce, predovšetkým pôvodné valašky na Korytárkach pri Hriňovej (okres Detva). Venuje sa nie len chovu, ale z vlastnoručne druganej ovčej vlny vyrába topánky a z kožušín vyrába zdobené i nezdobené kožúšky. Spolupracuje s ÚĽUVom, pre ktorý robí aj tvorivé dielne.
Žiarislav – Na svojom gazdovstve Na Medzi Pri Kokave nad Rimavicou chová prírodným spôsobom na lesopasienkoch najmä kozy – Slovenská karpatská koza(vlastné plemeno). Okrem iného vypracováva a šije z prírodného chovu kožúšky starovekého strihu. Z ovčej vypranej a vyčesanej vlny a domáceho ľanového plátna vyrába prešívanice – prešívané obojstranné hrubé košelice vypchávané ovčou vlnou.
Skúsenostný kruh: Domáca výroba syrov – od dojenia po lahodný syr:
Denisa Shagyová – chová spolu s manželom v Klenovci (okres Rimavská Sobota) kravy a kozy a spracúva mlieko na mliečne výrobky, najmä syry. Špecializuje sa hlavne na ťahané syry – korbáčiky, parenice, uzlíky a iné – má skúsenosti s kravským, kozím, ovčím, aj miešaným mliekom. O jej čerstvé syry je vždy veľký záujem.
Ladomíra Švická – má s výrobou syrov z kozieho mlieka vyše 10-ročné skúsenosti na gazdovstve Na Medzi. Vyrába oštiepky a polotvrdé zrejúce syry, ktoré nakladá s bylinkami do oleja, alebo voskuje a necháva vyzrieť do parmazánovitého typu. Vyrába aj špeciálnu koziu bryndzu, ktorá sa nemusí zložito mlieť. Z ovčieho mlieka najradšej vyrába jogurt. Na Medzi si môžu ľudia počas letných táborov skúsiť vyrobiť vlastný oštiepok v najjednoduchších podmienkach – v kotlíku nad ohňom – učíme ľudí nebáť sa toho a vystačiť si s prírodnejšími prostriedkami, a to nie len pri výrobe syra.
Prednášky: Vegetatívne množenie ovocných druhov – vrúbľovanie ovocných stromov a ponáranie ovocných kríkov – vypestuj si svoje ovovcie:
Bruno Jakubec – enviromentalista v súčasnosti pôsobiaci na Technickej univerzite vo Zvolene ako odborný asistent. Zaoberajúci sa predovšetkým zachovaním starých ovocných odrôd ovocia v regiónoch Bielych Karpát a Stredného Považia. S priateľmi založil „Maticu ovocnú“ s.r.o., v ktorej sa venuje spracovaniu ovocia na mušty, návrhu a realizácii výsadieb, ošetreniu stromov a poradenstvu. Porozpráva o jednoduchom vrúbľovaní pre každého aj s ukážkami. Prinesie aj vrúble zaujímavých ovocných odrôd. Prineste aj vy svoje!
Žiarislav – Na svojom lesnom, vrchárskom gazdovstve Na Medzi buduje vysuté hriady – stupňovité terasy, na ktorých množí a pestuje ovocné kríky (ale aj zeleninu a bylinky). Ako na to, povie vo svojom príspevku s premietaním a ukážkou.
Skúsenostný kruh: Spracovanie ovocie na mušty – zo stromu rovno do fliaš:
Marcela Nemcová, Mirek Slížik a Bruno Jakubec – povedia svoje skúsenosti s muštovaním – do skla, do krabíc,…
Prednášky: Zelenina – nie len vypestovať, ale aj uchovať – ako uskladniť a kde:
Ľubomíra Pastucha – pestovateľ konope siatej, strukovín a tekvice olejnej pôsobiaci v Piešťanoch, predseda piešťanského zväzu záhradkárov, príde porozprávať o jednoduchých spôsoboch uskladňovania zeleniny.
Miroslav – Na svojom gazdovstve má aj starú oblúkovitú pivnicu aj stavia nové – o stavbe, výhodách a zlepšovákoch, ktoré použil, porozpráva vo svojom príspevku s pripraveným premietaním.
Skúsenostný kruh: Včely – o rôznych spôsoboch chovu včiel a o prepojenom chove vo vysokých, nízkych nadstavkoch a rámčekových kadluboch:
Maroš Bujniak – jeden z mála chovateľov včiel na Slovensku, ktorý má včelstvá vedené v ekologickom chove, žije a včelári v Brezovici nad Torysou, príde porozprávať nie len o výhodách a nevýhodách eko-chovu, ale aj o jeho najosvedčenejších spôsoboch chovu včiel.
Žiarislav – vypracoval spôsob chovania včiel v kadluboch – dutých pníkoch s rámikmi tak, aby boli vymeniteľné na včelnici s vysokými, i nízkymi nadstavkami. Ako to robí, ako sa v kadluboch správajú včely, z akých stromov je kadlub najlepší,… príde i s ukážkou predstaviť aj vám.
Prednáška: Ako jednoducho začať s predajom z dvora:
Zuzana Homolová – žije a gazduje na Levočských Lúkach. Na rodinnom gazdovstve pestujú bylinky a chovajú viaceré hospodárske zvieratá. V Levoči vyrábajú zo svojich výpestkov konečné produkty – výživové doplnky. Zuzana Homolová je tiež jedným zo zakladateľov Zväzu ekologického poľnohospodárstva Ekotrend Slovakia s celoslovenským projektom Predaj z dvora.