PRECHODKY – lyže, ktorými sa dá prejsť takmer všade!

Doteraz boli bežky, zjazdovky, skokanky a skialp. Odteraz sú aj prechodky. 

Bežky i zjazdovky pozná pisateľ od malička. Na prírodné lyžovanie, pri ktorom zdolávate diaľky, sa rozhodne viac hodia bežky. Majú ale dosť veľkú nevýhodu pri strmšom zjazde – nemajú hrany, sú dlhé a noha tak pevne nedrží. Medzitým sa ujali skialpinistické lyže, na ktorých sa pri stúpaní na rozdiel od neuveriteľne toporných zjazdoviek dá zdvihnúť päta. Človek tak nie je odkázaný na vlek, nemusí tam vyhadzovať peniaze,  počúvať otupujúcu hudbu a pretláčať sa pomedzi davy ľudí. Skialpinisti si užijú pokoj a prírodu, nevyhadzujú peniaze na vleky, ale ich výstroj pri výstupe je tiež pomerne ťarbavá. Preto pisateľ až doteraz využíval upravené bežky – silnejšie a kratšie, ako býva zvykom. Niekto ale vyrobil lyže, ktoré si (asi nielen jeden) človek vysníval. PRECHODKY!

8791a

Prechodky sú lyže, ktorými prejdete, kde sa len prejsť dá. Sú to vlastne vývojovo upravené bežky, ktoré majú niektoré prvky a vlastnosti zo zjazdoviek. Dostať ich v niektorých predajniach s bežkami. Sú širšie ako bežné bežky, ale nie až tak široké, aby narúšali bežeckú stopu. V bežeckej stope sa pohybujú prirodzene a nenarušia ju. Prechodky sú kratšie, ako bežné bežky (aj kratšie ako lyže na slalom) a sú nielen širšie, ale aj o dosť pevnejšie, aby oblasť „pod pätou“ bola (na rovine) vyzdvihnutá. Natoľko, aby jej vzorka nebrzdila pohyb. Pretože keď došliapnete, skĺznica „pod pätou“ so spätnými šupinami, vlisovanými do laminátu, dosadne a zabráni skĺznutiu. Tieto „šupiny“ na starších, turistických  typoch bežiek spomaľovali lyže natoľko, že lepší bežkári sa na nich pozerali dosť pohŕdavo a podľa akosti snehu si miešali účinnejšie vosky. Teraz sú však vlisované, či frézované  „šupiny“ zdokonalené natoľko, že ich pri trasách s väčším prevýšením je presun v konečnom dôsledku rýchlejší pri prechodkách s brzdiacou vzorkou na došľap. Vyrábajú ale aj hladké prechodky pre vosk. Na prechodkách bývajú pevnejšie typy bežeckých viazaní a lyžiarok. Vzácnejšie sú  upravené tak, že sa na nich dá podľa potreby prichytiť aj päta (na zjazdy). Čo  však jednoznačne odlišuje prechodky od bežných bežiek, sú ostré kovové hrany. Tie umožňujú v prípade potreby zdolať aj zjazdovku. Prechodkári sa ujali svojich lyží veľmi rýchlo a vymysleli na nich všakovaké kúsky. Napríklad zatáčky s „pokľakom“ vnútornej nohy (……), brzdenie bežeckými palicami ovinutými lepiacou páskou tak, že si ich zaseknú medzi nohy a brzdia ako jazdci na kŕnačkách.  Prechodky zvládajú v rozbujnenej trase aj menšie skoky. Prechodky ešte nemajú ustálený názov a označujú ich aj v zahraničí zatiaľ rôzne –  ako bek kántry kros kántry…

Jedinečnosť lyží „prechodiek“ spočíva v prechode horskou krajinou. Keď prechádzate po „krkahájoch“, nemotajú sa tak, ako bežky a aj medzi kriakmi a papradinou prejdete rýchlejšie, ako pešo. Hranou sa dajú  prerezať ostružiny, ktoré sa vám v krkahájoch ovíjajú okolo nohy a lyže.  Na lesných cestách, alebo rovno medzi stromami sa vám pri stúpaní noha nešmýka, päta bežeckého viazania je pohodlne uvoľnená. Pri rovnejších trasách  a hrebeňovkách môžete takisto v pôvabnom pohybe rozjímať v stave pohrúženia, ako aj obdivovať okolitú prírodu, či pozerať stopy zvierat a  ich pohyby. Alebo sa dívať, kde všade žijú v horách ľudia a kde všade sú živé a kde už len opustené gazdovstvá, čakajúce aj na novolazníkov. Jednoznačnú výhodu oproti bežkám majú prechodky pri zostupe. Pri veľkých rýchlostiach v stope, či mimo nej, prípadne podľa rýchlosti raz v stope a vzápätí mimo –  sa dajú ľahšie ovládať. Dá sa s nimi pluhovať, či polopluhovať v menšom snehu, dá sa aj zabrzdiť bokom. Pomedzi stromy, kriaky, cez ležiace stromy, jamy a boky lesných ciest sa dostanete s menším rizikom, ako na bežkách, v miestach, kde zjazdovkára určite nenájdete.

A na medzi jazdu zakončíme malým skokom. Hore hop!

A na medzi jazdu zakončíme malým skokom. Hore hop!

Ej, hore hore od zeme

Ej, hore hore od zeme

ej, je čas sa vrátiť k matičke

ej, je čas sa vrátiť k matičke

a stočiť to ešte pred agáčinou...

a stočiť to ešte pred agáčinou…

Každý má vraj nejakú civilizačnú neresť. Áno, pisateľ má síce drevené, jaseňové prechodky, ale celé sú potiahnuté laminátom, majú taktrochu umelohmotné topánky a určite aj viazanie.  Skĺznica je tiež umelá. Zatiaľ asi nevyrobili čisto prírodný model. No, ale ten pohyb a tá príroda všade okolo…

Žiarislav

obrázky: Ladomíra

krátke video o tom ako sa dá na priechodkách aj strielať z luku

Podobné články:

13.02.12 Lyžovanie je zaujímavé, ale najprírodnejšie sú CHODKY A BEŽKY

17.2.12  Stoličné vrchy pohľadom bežkára obrazové svedectvo

17.2.12  Bežky sa zmenili na hrebeňovke na brodky, ale STÁLO TO ZA TO!

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/prechodky

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.