Plný dych a Mocný dych – z knihy Čaro prírody

Uverejňujeme niektoré cvičenia z knihy Čaro prírody:

Plný dych

Plný dych výrazne umocňuje, posilňuje prietok živy v živodráhach. Spriechodňuje dráhy v dýchacej sústave od nosno – ústnej oblasti až po pľúca a bránicu. Následne zvýšeným prietokom živy spriechodňuje
živodráhy v celom tele a napĺňa všetky ústroje a tkanivá. Pôsobí blahodarne na nedostatočne zásobené časti tela a po zosúladení napomáha celkovému nabudeniu ducha. Napomáha posilneniu a zosúladeniu duše.

Vnímajte dych, ktorý vás napĺňa, vnímajte rastúcu živu vo vašom tele, ktorá sa z oblasti dýchacích ciest, srdcovo-pľúcneho prameňa šíri do celého tela. Vnímajte aj dych v nižších častiach trupu, kde má oporu, základňu. Bránica je bránou medzi pľúcami a bruchom – oblasťou istoty a duživej živy. Vnímajte, ako sa vaša bytosť plným dychom napĺňa. Dýchajte, hlavne spočiatku, o niečo výraznejšie, ako je pohodlné. Dlhší a výraznejší nádych, dlhší a výraznejší výdych. Dýchanie pľúcami, hruďou i bránicou súčasne splýva do jedného celku, do súvislého spôsobu. Pri plnom vdychu sa vám prsia nadujú, hrudný kôš sa zväčší, aby pľúca mohli do seba pojať čo najväčšie množstvo vzduchu. Zároveň vnímate, ako sa zatláča bránica dole. Po chvíľke zotrvania v stave takéhoto nadýchnutia si uvoľnite hrudný kôš a bez výraznejšieho úsilia o vydychovanie sledujte, ako pľúca vydychujú. Pri výdychu vaša živa narastá a šíri sa živodráhami. Po pozvoľnom vypustení dychu z pľúc však výdych pokračuje – stiahnutím brušných svalov vytláčajte vzduch tlakom na bránicu. Pozornosť sa pritom presúva pod pupok – do pásového prameňa živy. Z tohto prameňa sa totiž odvíja pohyb bránice, ktorá vytláča aj zvyškový vzduch z pľúc. Aj záver výdychu bruchom by mal byť sprevádzaný zjavným pocitom živy. Po výdychu uvoľnite brucho. Sledujte, ako sa vám telo chvíľu „nadychuje bruchom“ a vzápätí roztiahnite hrudník, aby ste mohli ďalším nádychom pojať do seba čo najväčšie množstvo vzduchu. Postupne dospievate k tomu, že práca pľúc,hrudného koša a brucha splýva do jednej ladnej činnosti a dýchanie sa stáva prirodzeným. Z tohto rozjímania môžete prejsť do voľného dychu alebo iného cvičenia či necvičenia.

Toto cvičenie je vhodné pre každého. Ľudia vzdia lenejší od prírodného života zvyknú mať plytší dych. Plný dych posilňuje vnútornú silu, vylaďuje živodráhy, zlepšuje činnosť dýchacej sústavy, ale aj srdcovo cievnej a ďalších vnútorných chodov. Napomáha utuženiu a ochrane pred nemocami spojenými s dýchacími cestami a celkovou obranyschopnosťou tela a ducha. Pomáha pri potlačení alebo vyhasínaní zlozvykov a nepriaznivých návykov a závislostí. Napomáha uvoľneniu i sústredenosti.

dav

Mocný dych

Sú chvíle, keď je treba rýchlo a rozhodne v sebe sústrediť živu, naplniť a posilniť ducha. Vo chvíľach riadnych i mimoriadnych to umožňuje mocný dych. Pri správnom cviku to možno dosahovať behom krátkej chvíle.

Vydychujte výrazne a mocne. Stojte vzpriamene, bedrá a kostrč môžete pri výdychu zatlačiť dopredu. Vzduch vytláčajte bruchom a vnímajte, ako bránica vytláča vzduch z pľúc. Ak je už vzduchu v pľúcach málo, umocnite činnosť bránice a vytlačte ho nadoraz. Záver tohto pohybu zvýraznite „zaseknutím“ bránice, teda výrazným vytlačením, ktoré môžete počuť vnútorným sluchom, podobne ako celý výdych. Vdychujte a vydychujte nosom. Vdych je kratší ako výdych. Obe nosné dierky by mali byť jasne spriechodnené.

Mocný dych môžeme robiť v pokoji ako spôsob okamžitého prijímania, hromadenia, či vybudenia živy. Cvičenie je veľmi účinné aj pri telesnej námahe, pri dvíhaní predmetov, pri potrebe vybudenia okamžitej pohotovosti a sústredenosti. Práca s pásovým prameňom posilňuje účinky tohto dychu. S tým miestom sily – trochu pod pupkom, tam, kde majú muži pracku na opasku. Cvičenie sa dá použiť aj pri potlačení bolesti. Účinné je aj pri duchovnej sebaobrane.

Poznámka: Výrazným dychom sa aj podvedome pripravujú na výkon niektorí ľudia a tiež mnohé zvieratá. Pri cielenom cvičení sa účinky mocného dychu znásobia. V prípade potreby možno použiť na účely duchovnej sebaobrany a zrušenia účinkov rušivých vplyvov, ako napríklad otupujúcej hudby a podobne, aj taký spôsob mocného dychu, ktorý je pri výdychu sprevádzaný „vrnením“, ktoré počujete vnútorným sluchom na spôsob vrnenia mačky. Vytlačením ušných „záklapiek“, ako pri potápaní, sa účinok vrčivého dychu ešte viac znásobí. Tento spôsob používali pri potláčaní neduhov aj dávni slovanskí liečitelia.

Ak chcete podporiť našu činnosť, môžete prispieť jednorázovým darom, alebo trvalým príkazom tuto:  CHCEM PODPORIŤ

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/plny-dych-a-mocny-dych-z-knihy-caro-prirody

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.