Dejiny

O živých obetinách v starých kultúrach.

Otázka: Je známe, že staré kultúry dávali bohom aj krvavé obete – zvieratá, alebo i ľudí. Ako sa k tomu stavať dnes, keď obrodzujeme prírodné duchovno? ŽS:Vo vedomectve to neskutočňujeme. Nezabíjame iné bytosti v prospech božstiev. Božstvá to nepotrebujú.Ak bohovia, alebo Boh, sú tvorcami sveta a života, ak by sme vnímali, že z popudu týchto …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/o-zivych-obetinach-v-prirodnom-duchovne

Za genocídu indiánskych detí v katolíckych školách sa kanadskí biskupi ospravedlnili, pápež nie.

Počas leta objavili v Kanade viac ako tisíc neoznačených hrobov indiánskych a inuitských detí  na pozemkoch cirkevných internátnych škôl.  Kým v USA násilne odvlečené deti pôvodných Američanov ako trest za použitie materinskej reči museli hrýzť mydlo (vyskúšané v Británii na deťoch Škótov), tak v Kanade im za trest aj prepichovali jazyky. Indiánske deti mali zakázané …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/za-genocidu-indianskych-deti-v-katolickych-skolach-sa-kanadski-biskupi-ospravedlnili-papez-nie

Prečo Slováci nejednoznačne oslavujú 1. ČSR?

  Slováci oslavujú, ako sa zdá, vznik Československa menej vášnivo, ako vznik Slovenskej republiky. 1. ČSR oslavujú prinajmenšom vlažne, azda aj rozpačito. Je to teda inak, ako v Čechách. Prečo? Dnes, keď od 28. októbra uplynulo práve 99.rokov od tejto dôležitej udalosti, by sme si k tomu mohli niečo povedať. Pri zrode česko-slovenského štátu boli niekoľkí Slováci, …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/preco-slovaci-nejednoznacne-oslavuju-1-csr

Aj sebamrskanie belochov môže byť prejavom rasizmu

Pri pohľade na dejiny európskeho kolonializmu, imperializmu a hospodárskej nadradenosti – hlavne Západnej Európy  – mnoho, veľmi mnoho ľudí stotožňuje  Európu s akoby jednotnou bielou kultúrou a zovšeobecnením spleti európskych kultúr (už oddávna rozrôznených), dospievajú títo k mnohým unáhleným záverom. Aj vo vzťahu zodpovednosti a samozrejme – viny –  za tie-ktoré javy, pokiaľ ich hodnotia ako zlé. Napríklad – …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/sebazhryzanie-belochov-neuzitocne-tiez-rasticke

Cyril a Metod – pohroma pôvodnej slovanskej kultúry? Sviatok, či smútok národného duchovna?

Pôsobenie Cyrila a Metoda a nasledovníkov ich učenia na území naddunajských Slovenov, označovanom dnes ako Veľká Morava, bolo vcelku kratučké. Po pár desaťročiach činnosti na sklonku 9. storočia ich stihol na chvíľku osud, aký oni sami určili predtým „pohanom“ – vyhnanie, otroctvo a nevoľníctvo. Po vyhnaní byzantských kňazov, ktorí pod krutými trestami predtým sami boli zakázali pôvodné slovanské …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/cyril-metod-pohroma-povodnej-slovanskej-kultury-sviatok-ci-smutok-narodneho-duchovna

Ľudovít Velislav Štúr o pôvodnom slovanskom duchovne

Ukážka z knihy Návrat Slovenov v duchu a slove. Videnie posvätnosti a všesvätosti sveta sa prejavuje napríklad v piesňach Slovákov – v spevavom básnictve. Jasne to videl Ľudovít Velislav Štúr, ktorý poznamenal, že „… kresťanstvo vôbec len premenilo názory a pohľad Slovanov na prírodu, ale ich (tieto názory) nevyhubilo“*138. „…To tušenie, že príroda má tiež …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/ludovit-velislav-stur-povodnom-slovanskom-duchovne

Malý vrchár sa pýta na nepríjemné veci z dejín – O plienení a mieri

Z vrchárskeho zápisníka: Stalo sa to bez prípravy. Určite skôr, akoby sa to dostalo do plánu. Človek šiel písať článok o Zimnom Slnovrate a robil v okolí stola poriadok. Spoza lavičky vybral zapadnutú starú knihu.  Na  tvrdom obale potiahnutom plátnom bol nápis „Kosmova kronika česká“.  Malý vrchár sa na ňu pozrel a hneď pustil do listovania. „ Aká …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/maly-vrchar-sa-pyta-neprijemne-veci-dejin-plieneni-mieri

O čom ešte bol Brexit? Zmluva SŠA s EU – TTIP ohrozuje národy, prírodu aj zdravie. EU AKO FRANSKÁ RÍŠA?

RC: Môžeš sa vyjadriť ku skutočnosti, že Briti odhlasovali vystúpenie z Európske únie? Sledoval si to? Ž.Slav: K človeku sa do donieslo nie v ten deň. Briti majú taký istý nárok vstúpiť, a aj vystúpiť z akéhokoľvek spolku, ako aj iní, vrátane Slovákov. Je to ich vec, ak sa tak rozhodli, asi na to mali pádne dôvody, keď hlasovanie …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/zmluva-ssa-eu-ttip-ohrozuje-narody-prirodu-aj-zdravie-eu-franska-risa

November 1989 – revolúcia alebo prevrat?

Bol november 1989 v Československu naozaj nežnou revolúciou, alebo bol nežným prevratom? Skúsme sa k výslednému vedomstvu dostať nezaujatým skúmaním podstaty veci. Čo je revolúcia a čo je prevrat? Revolúcia je výrazná celková zmena vo vývoji spoločnosti. Neprebieha teda postupne, ale rázne. A čo je prevrat? Prevrat je taká revolúcia, ktorú nastolí menšia skupina ľudí, spravidla ovládnutím mocenského strediska …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-17-11-14-revolucia-prevrat-htm

AKÝ JE ROZDIEL MEDZI VEDOMCOM, ŽRECOM A VOLCHVOM?

Otázka: V knihe Návrat Slovenov v duchu a slove a aj na prednáškach si spomenul, že v pôvodnom duchovne je dôležité rozlišovať medzi vedomectvom (vedstvom) a žrectvom. Aký je v tom rozdiel? Prečo je to dôležité? Žiarislav: Rozdiel to je v istom zmysle výrazný, i keď z niektorých hľadísk postava žreca a vedomca splýva. Vedomec či vedma uskutočňujú povolanie v ktorom pomáhajú ľuďom …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/aky-je-rozdiel-medzi-vedomcom-zrecom-a-volchvom