Koreňoslovné

O HRIECHU, VINE, ZODPOVEDNOSTI

( Vedomecké koreňoslovie) Žiarislav píše:  Žijeme v spoločnosti, ktorá je dôkladne prešpikovaná vinou. V určitej dobe chtiac – nechtiac musela plošne prijať invázne náboženstvo, v ktorom sa už deti rodia vinné, pretože podľa prvého dielu hrubej knihy je vina dedičná, je dedičný hriech, pochádzajúci v čine prvého človeka (biblickej vetvy ľudí, keďže podľa tohto zdroja …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/o-hriechu-vine-zodpovednosti

ŽIVA AKO ŽIVOTNÁ SILA

ŽIVA AKO ŽIVOTNÁ SILA – pojem (fenomén) z vedomeckého pojmoslovia duchovnej vedy po prvý raz zvestovaný zo slovanského – slovenského prameňa vedomectva v roku 1995 – na Slovensku. Pred 24 rokmi. Žiarislav – v tej dobe podpisovaný ako Miroslav Švický – napísal začiatkom roka 1995 reťazec článkov pod súhrnným názvom „Na Slovensku žije prírodná kultúra“ …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/ziva-ako-zivotna-sila

Rozhodný, vážny okamžik. Je toto kríza?

Sú ľudia, ktorí majú krízu. (Novinka.) Často o tých krízach počujeme. Napríklad v pôrodnosti je kríza. Rodí sa málo detí, pomaly vymierame. Keď sa už narodia, mnohé sú vystavené kríze laktačnej a kríze z odstavenia, kríze predškolského i školského vzdelávania, kríze pubertálnej a postpubertálnej, kríze mladého, stredného veku i kríze dôchodkovej, kríze z nechápania umierajúcich …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rozhodny-vazny-okamzik-je-toto-kriza

HRIECH V PRASLOVANČINE ZNAMENÁ „ZOSTÚPIŤ Z CESTY“

Chyba je si myslieť, že všetko za teba vyrieši Ježiško. Podľa niektorých človek urobil prvý hriech, keď zjedol jablko zo stromu poznania (dobrého od zlého), čo mu podala Eva. Hovoria o ľudskom egoizme a o tom, že Ježiš na seba zobral naše hriechy a preto teraz my máme byť cirkevníkmi. Kráčajúci v žiari hovorí, že nikto za vás nevezme vaše …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-hriech-htm

Rodina súvisí s rodením, rodom, prírodou, manželstvo je spojenie muža a ženy

Áno. Rodina súvisí so slovom rod, rodiť, pôrod… U Slovanov bolo známe aj božstvo Rod. Rodina súvisí tiež so slovami národ a príroda. So všetkou úctou k inakosti, slovanská rodina súvisí so zrodením, s rodením, dokonca aj s rodidlami. I keď nevznikla len ako spoločenský pojem spojený so živočíšnym zrodom, ale vznikla ako určitá ustanovizeň, ktorej cieľom bolo zabezpečenie domova a potomstva. …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-rod-htm

Čo je kysnutie a čo je fermentovanie? jazykovo–duchovné okienko

Dnes niektorí hovoria o fermentovanom, čaji, o fermentovanej zelenine. Ako by sme to povedali po slovensky? Aký je rozdiel medzi fermentáciou a kysnutím? Žiarislav: Slovo fermentácia je pôvodom latinské. Pochádza z latinského slova „fermentum“ od „fervēre”, čo znamená vrieť, kypieť. Je to doslova „vyvrenina“. Toto označenie sa ako obrazné začalo používať v oblastiach latinského – rímskeho vplyvu napríklad na kvasenie …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-fermentacia-htm

ČO JE TO ČESŤ?

Z duchovného jazyka Slovenov. Bolo to dávno. Stáli sme na chodbe, skupinka ľudí a človek sa opýtal jedného, ktorý práve tuneloval podnik, v ktorom boli ostatní prístojaci zamestnaní: „Rozmýšľal si niekedy o takej veci, ako je česť?“ On sa pozrel na človeka a opýtal sa: „Aká česť? Čo je to česť? Povedz mi, čo je to česť?“ Takto sme …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-cest-koreno-htm

STARÁ DOHODA – SLOVO SLOVENOV

Kto by to bol povedal, že v slovanskom duchovnom jazyku súvisí slovo a ústna dohoda s časovou jednotkou a s dobrom? ROK Slovo rok tak znie v slovenčine i češtine, – staroslovensky a praslovansky rokъ, je odvodené od praslovanského rekti , čo znamená riecť. Rok teda súvisí s rieknutí, s rečnením, s rečou. Prepájajúci tvar je zachovaný vo výraze „rokovať“, v ktorom koreň je totožný s rokom, i keď …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-slovo-svovenov-htm

Čaro jazyka slovenského

Dal by som si dve–tri jablká… polovtipník. Ľudia z kruhov, ktoré sa stretávajú s Nemcami, upozorňujú, že je vraj nesprávne povedať – podaj mi dve-tri jablká, alebo päť-šesť orechov. V Nemecku že sa takto nehovorí. Buď dve jablká, alebo tri jablká.  Táto zdanlivá maličkosť svedčí o povahe národa. Slovák nie preto povie dve-tri jablká, že by nevedel povedať dve …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-dve-tri-jablka-htm

SLOVENSKÝ JAZYK NIE JE POPULÁRNY?

Najznámejší maliar bol Adolf Hitler – ešte k percentám v rozhlasoch. Žiarislav, niektorí hovoria, že štát by do kultúry vôbec nemal zasahovať. Myslíš si, že to našej hudbe pomôže?  Človek hovorí, že ak štát múdro podporí domácu kultúru, a to aj hudbu, tak to môže byť lepšie, ako keď sa o kultúru vôbec nestaral. Otázka je, či …

Pokračovať v čítaní

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-slovencina-vhudbe-htm