Žiarislav: Je cesta odpojenia z civilizačnej krútňavy.
Tábor remesiel sa zmenil na tábor prírodnej zručnosti a prežitia. Urobil si zmenu aby na tábor chodilo viac ľudí? Čo sa aj stalo?
Aj preto, ale hlavne preto, aby dostali, čo potrebujú. V našom vzdelávacom, vedomeckom stredisku je všetko naozaj, od zapaľovania ohňa s ocieľkou i bez ocieľky až po prežitie v lesných podmienkach bez civilizačných podpôr. Ľudia to ocenili, ale dôležité je, že mnoho ľudí stratilo dôveru v niektoré civilizačné záruky a spoliehajú sa viac na seba. Čo je dobre.
Je to opodstatnené?
Určite. Mnoho ľudí v posledných rokoch prestalo veriť všelijakým peňažníckym hrám, ktoré s nami hrajú vodcovia pyramídových hier a žiaľ aj niektoré štátne a svetovládne kruhy. Veľa ľudí vidí, že peniaze sú druh mágie a v prípade mimoriadnych podmienok nám nepomôžu. Zo dňa na deň môžu devalvovať a bohatí sa môžu stať chudobnejšími, než chudobní, keď nedokážu prežiť v žive.
Čo to znamená „prežiť v žive“?
Znamená to – či som v meste, alebo v lese, zabezpečujem základný chod seba a v prípade možností aj okolia.
Naozaj si myslíš, že táto civilizácia krachne?
Človek si nemyslí. Ale vie, že táto civilizácia je v stave prechodu. Mnoho príznakov svedčí o tomto jave. To nespochybňujú ani tí, čo by ju chceli zachraňovať. Otázka je len či táto civilizácia úplne spadne a uvoľní miesto iným kultúram, alebo či sa prerodí. Vedomectvo znamená obrodu v dobrých základoch. Je nutné nechať spadnúť to, čo je prehnité, aby sa uvoľnila živná pôda pre novú kultúru. Vedomstvo ako vedo-duchovný prúd je práve takouto obrodou nadčasových hodnôt, ktoré máme vo svojom koreni a ktoré polievame a vystavujeme slnku, aby rástli a umožnili nový rozvoj.
Ako sa to prejaví? Vznikne nová politická strana, alebo nová cirkev, alebo ako?
Ani nová politická strana ani nová cirkev nie je podstatná. Vedomstvo tu žije tisíce rokov nezávisle na týchto inštitucializovaných podobách, nezávisle od týchto foriem. Človek nekáže, či piť z takého, či onakého pohára, z takto, či takto vyzdobeného džbánu. Človek hovorí, že obroda znamená piť čistú vodu. Do čoho si ju naleješ, je tvoja vec, ale zo špinavého pohára sa čistej vody nenapiješ.
Píšeš a hovoríš o vedomectve už sedemnásť rokov. Ale zatiaľ žiadna celospoločenská obroda nenastala.
Hej. A to je v poriadku. Po kapitalistickom prevrate tu vhuplo množstvo všakovakých duchovných spôsobov, metód, siekt i vied. Ľudia sa nimi očarili, často masovo, avšak postupne spravidla zhasli. Papier zahorí rýchlo, hneď je to vidieť, ale vzápätí, po vzplanutí rýchlo zhasne. Keď chceš zapáliť dubové drevo, iskru treba chytiť do kúdeľa, priložiť brezovú kôru a až potom sa chytí tvrdé drevo a to môže byť pomalé. Ale takýto oheň horí potom vytrvalo a môžeš ním upiecť chlieb. To chvíľu trvá. Vyzerá to dosť obrazne, ale my aj doslova na vedomeckom tábore, ktorý sa o chvíľu začne, budeme si v kamenných pieckach piecť chlieb. A pôjdeme aj na krátku púť, aby sme prespali aspoň jednu noc v lese. Vystúpime asi na Vepor, odkiaľ je výhľad od Tatier až na Dolné Slovensko.
Nie je to náplň tábora zručnosti a prežitia? Mnoho ľudí chápe vedomectvo ako učenie o dychu, rajane, divotancoch a hlavne 4 živloch, troch prameňoch, prírodnom liečiteľstve, duchovných dejinách, sile slova a koreňosloví…
To áno, samozrejme., Ale vedomectvo nie je len pre teoretikov. Čo z takého liečiteľa, čo neprežije v lese, zafúka vietor a hneď sa napcháva umelými vitamínmi? Krajina potrebuje odolných ľudí, čo sa neboja noci a dažďa, ľudí, čo zabezpečia prinajmenšom seba aj v drsnejších podmienkach a keď treba, tak pomôžu aj iným. Na vedomeckom tábore budú aj nočné rozjímania chodenie po lese po tme. Samozrejme, bez batérky. Hocikto vie niekde pri čaji, alebo v čajovni teoretizovať o sivkasto-kavkasto-modrastej čakre, karmických prevteleniach a lesných piadimužíkoch so špicatými ušami. Keď máš rád živého ducha, zodvihni sa a poď do hory, jak to robili predkovia, keď išli za videním. Keď sa bojíš, nechoď do lesa. Alebo naopak – poď do lesa a spoj sa s ním, spoj sa so skutočnými duchmi našej krajiny, a nie s nejakými fantazy postavičkami z halyvudských filmov.
Nie sú tam medvede? :o)
Jasné. Keď nejakého stretneš, musíš mu zaspievať peknú pesničku. Najlepšie novodrevnú a pekne po slovensky. Medvede nemajú radi „meinstrím“.
Po vedomeckom tábore bude ten rozšírený hudobný?
Umelecký, povedzme to rovno. O ten je dosť veľký záujem. Ten vyvrcholí sobotňajšim festivalíkom s výstavami, ktorý býva každý rok pod názvom VATRA – s koncertami a divotancovačkou. Budeže to hudbičky.
Čo považuješ vo vedomeckom stredisku v tomto roku za najzaujímavejšiu novinku?
V tejto chvíli snáď obrad odpojenia od civilizačnej krútňavy. Je to pre pokročilejších, teda asi nie pre všetkých účastníkov vedomeckého tábora, lebo na tomto tábore budú aj začiatočníci.
Prečo nie pre všetkých? Čo je civilizačná krútňava?
Krútňava je niečo podobné ako „namotávka“, čo je mládežnícky výraz pre ohlupovanie. Vedomecký stav je v kruhu – teda všetky živly. Je to celkom iné, ako sa točiť z jednej strany na druhú, dokola, čo je stav podobný drogovému návyku. Civilizačná krútňava je čosi také. Dá sa do toho vojsť, často ani nevieš, ako. Dnes už od mala. Ale – čo je podstatné – dá sa z toho dostať. Lenže keď sa chceš dostať z takéhoto kolotoča, je dobré mať už iný druh sily, ktorý dáva človeku iný druh istôt, ako sú civilizačné namotávky. A teda je dobré byť na takýto stav pripravený, preto je to úkon skôr pre pripravených. Môžeš skočiť do vody, keď vieš plávať. Dá sa to aj naopak, ale radšej radím tú prvú možnosť.
Zhovárala sa RC.
podobné články:
Zdroj: Ved.sk