Počula som, že tvoje posledné vystúpenie v Prahe v Michnovom paláci, kde si mal prednášku a potom aj hudobné vystúpenie s Temocom, vyvolalo veľké ohlasy. Na konci sa vraj búrlivo spievala a j česká a slovenská hymna.
Áno, Temoc už odchádzal do Mexika a po tom, čo s nami ľudia vyše hodinu spievali, si prial na záver tieto dve piesne. Mnoho ľudí si v Prahe uvedomuje, ako sú naše kultúry naďalej prepojené, aj keď každý národ má svoju samostatnosť. Osobne to vnímam ako veľmi dobrý jav.
Temoc prekvapil svojich českých priaznivcov výzvou, aby po jeho odchode do Mexika nasledovali Žiarislava a starali sa o svoje korene.
Áno, TeccizTemoc je z národa Aztékov, spieva posvätné piesne a hovorí obradné slová v jazyku navato. Niekoľkokrát bol mojim čestným hosťom, vytvoril som podmienky pre potnú chyžu, ktorú viedol ( obrad temascal) a tiež aztécke tance na Cisárskom. Kedysi som aj ja robil podobné podujatia v Amerike, na základe pozvania ľudí, ktorí sa zaujímali o naše duchovno. Obaja si však uvedomujeme , že spojenectvá i spolupráca prírodných kultúr sú veľmi dôležité, avšak veľmi dôležité je, aby sa národy starali o svoju vlastnú kultúru, o svoje korene, o kultúru svojich predkov a jej zveľadovanie. Keby som bol v Mexiku hosťom v nejakom národe, čo sa o svoje pozoruhodné kultúrne korene veľmi nedbá, odkázal som im presne to isté, čo Temoc odkázal Čechom. V Čechách je záujem o všetky kultúry sveta, avšak o svoju pôvodnú kultúru sa Česi v poslednej dobe starali málo.
Teraz je to iné?
Po každej návšteve v Čechách sa presviedčam o tom, že Česi o pôvodnú kultúru záujem majú, ak sa s ňou stretnú, že sú touto hudbou a duchovnom často uveličení. Lenže doteraz si akokeby vôbec neuvedomovali, že takéto niečo ešte jestvuje. Spievajú si americké alebo indické piesne, alebo africké, alebo tibetské, alebo akékoľvek iné, a to na mnohých workšopoch. Zo svojich koreňov si pamätajú husitov a nejakých kráľov, s výnimkou niekoľkých malých historických spolkov o svojom pôvodnom duchovne takmer nič nevedia. Majú nejaké knižky o keltstve, ktoré je módne na západe a akoby si nekládli otázku, že ak pred príchodom staročeských kmeňov tam ešte vôbec nejakí Kelti boli, pretože dejepisci už hovorí skôr o Germánoch, tak tieto staroslovanské kmene, nazývané súhrne ako staročeské, boli kultúrne tak silné, že s keltských slov v českej reči nič neostalo. Zoberte si írsky slovník, žiadne podobnosti tam nenájdete. V Čechách je podobný stav ako u nás. Česi majú nádherný jazyk, avšak prznia si ho podobne ako Slováci, možno ešte o trochu viac. Pritom čeština spolu so slovenčinou majú najviac staroslovanských slovných koreňov. V Kozmovej kronike českej sa píše ako přemyslovskí králi vyhnali z krajiny vedmy a kmeťov, lenže ani stredoveké násilie a ani moderná doba túžbu po svojej duchovnej kultúre celkom nezničili. Na stretnutiach s Čechmi a Moravákmi prežívam podobné čarovné objavné chvíle, ako pred desiatimi – pätnástimi rokmi na Slovensku. Väčšinou spievajú naše mudry – mantry v slovenčine, niekedy si ich preložia do češtiny, ale tak či tak, je to náš spoločný koreňoslovný jazyk, takže mu priamo rozumejú. Je to celkom iné ako keď spievajú nejakú indickú mantru. Veľký záujem majú o divotance, rozjímania a mudry štyroch živlov, cestu koncovky, ale aj o osobné a spoločenské obrady, ktoré vychádzajú zo slovanskej duchovnej kultúry. Česy aj Moraváci mali už skôr záujem o vedomecké vzdelávanie, avšak bolo len občasné a teraz si na to začali vytvárať podmienky… Takže to vyzerá na pravidelné víkendovky raz za mesiac niekde v blízkosti Prahy. Isteže keď človek ide učiť do Prahy tak niekde po ceste spraví nejaký koncert.
Kedy bude prvé stretnutie?
Vedomecká univerzita: Časť 1. – 12. – 14.10.12 – učenie štyroch živlov
podobné články:
9.3.12 V prírodnej spoločnosti sú živly v súlade, nie ako v politike – sken z časopisu Rodná cesta č.1
VEDOMECTVO – DUCHOVNO BUDÚCNOSTI
– seriál uverejnený v časopise DIVA – súbor skenov
Zdroj: Ved.sk