Snímky: Žiarislav, Ladomíra, Vidimir Verše: Žiarislav
„Tu u vás neprší„? – pýtajú sa hostia, čo prišli v piatok zo západu. Zoran hovorí, že tentoraz nejde. U nich, na klenoveckých lazoch – tesne na východ – vraj leje už po celý piatok. A tu, u nás, Na Medzi, stále polooblačno. Perún držal ochrannú ruku aj v sobotu. Až v nočnej tme padli prvé kvapky. To už bolo, pravda, po obradoch a všetci mali možnosť byť v prístreškoch. Lebo – pripraveným šťastie praje. Mnohých síce odradila predpoveď počasia, ale tí, čo prišli, neoľutovali. Čo tam predpoveď!
Aj keď už boli prístrešky v minulých rokoch postavené, rozhodli sme sa tento rok vylepšiť dožinkový stôl dlhý cez desať metrov – strieškou. Minulého roku sme kúpili takmer dvadsaťmetrový bal hustej, hrubej celtoviny. Žiarislav vybalil šijací stroj, že pásy hrubého plátna zošije. Stroju sa však šiť nechcelo. Tak vzal všetky ihly, čo našiel a tiež pevné, ľanové nite. „Keď sa do toho pustia desiati, do pol hodiny to môžeme napínať“. A tak sa aj stalo. Desiati šili, štyria onedlho zošité plátno napínali. A – ako sa ukázalo v noci, nápad to bol dobrý. Napnuté plátno nepremoklo. Obradná práca priniesla svoje ovocie.
To hlavné ovocie vykladali na stôl azda všetci. Stretli sa tu prírodní hospodári a hospodári vo vývoji z rôznych končín Slovenska, ale aj z Čiech, Moravy a z Poľska. Zoznámili sa noví priatelia a pohovorili sme o spôsoboch spolupráce a dianí v gazdovskom hnutí.
Keď už boli stoly plné obetín z úrody prírodných hospodárstiev, začalo sa písanie na brezovú kôru – názvy hodspodárstiev a mená hospodárov, ktorí priniesli obetiny. Dlhočizný stôl sa zaplnil. Najrozličnejšie druhy ovocia, zeleniny a iných výpestkov, syry, a iné živočíšne výrobky, tiež ríbezľová medovina z hosťujúceho gazdovstva. Na stôl pribudli aj domáce chleby, pečené koláče i kockáče, kapustníky a všakovaké iné pečivo. A ďalšie poživatiny. A pred stolom už visel veľký, dožinkový veniec z letorostov hostiteľského hospodárstva. Uvila ho Bylinka, kým Svorad dopekal placky z troch druhov celozrnnej múky. Žiarislav pochválil živly, divy, rodné a prírodné sily a predkov. Obetoval z rohu vodu na 4 strany a med svätostiam a všetci v jednom kole spustili „Chvála za dary z čistého zdroja“ a Večné svetlo“. Po vyslovených mudrách nastalo slávnostné hodovanie. Predtým však bol jeden z najstarších dochovaných obradov – „Vidíte ma spoza tohto koláča“, ktorí obradník skrytý za svargovníkom. Na kladnú odpoveď prítomných dáva obradné prianie: „Tak o rok nech je koláč taký veľký, aby ste ma spoza neho nevideli!“ Zvuk preťali Veleslavove trojhlasné gajdy. Po jeho vstupe mal koncert Vejan, s ktorým hral Bohumer a ten hral aj v ďalšom hudobnom vstupe – Žiarislavovom. Aj keď väčšina poslucháčov bola pod prístreškom, dáždik, ohlasujúci hranicu leta a jesene, neodradil niektorých od divotancov pod otvoreným nebom.
V nedeľu bolo vlhko, ale príjemne. Dáždik ustal a ľudkovia znovu hovorili o dianí a o prírodnej obrode v krajine. Kiežby tak, ako sa začala Gazdovská obroda – v sieti prírodných hospodárstiev, kiežby sa s poctivým záujmom a čistými úmyslami už začala aj hospodárska obroda v celej krajine.
Duchapełne Dożynki – článok, ktorý vyšiel na poľskom webe przybylowka.