Kutie s Hromislavom v prvý deň remesiel

Prvý deň remeselného tábory a – hustá kováčina. Najprv sme vyviezli dva veľké  celtové stany  – so žrďovinou. A s Hromislavovými nástrojmi. Vysvetlil kutie sekery zloženej z ocelí rôznej tvrdosti – hneď dvoma spôsobmi a to tak, že mal v dvoch radoch predkuté vývojové podoby tohto nástroja.  A potom – kul. Najprv z plochej strany krompáča, ktorú odsekol, vytvaroval sekeru. Zo špicatej strany vykul veľký hospodársky nôž – osekávač. To už mal Hromislav vykutú prvú ocieľku, čo iskrila nie len pri úderoch rohovca a radiolaritu,  ale už aj pri trení pazúrika o ocieľku. Prírodnú. Prvý deň bol teda hustý a ďalšie dni remeselného tábora o nič menej. Budeme pokračovať s remeslami a zručnosťami aj na tábore vedomeckom, kde zručnosti tvoria tretinu času. A – samozrejme, každý večer znejú piesne. Začalo sa naše leto a kujeme si svoju cestu. Živa!

Hromislav predstavuje nože – takmer všetky z damaškových ocelí. Rukoväte a záštity z driev vrátane tisíceročných bahenných nálezov. Záštity z farebných kovoc, rohov, parohov.

Hromislav predstavil svoje sekery. Sú podľa dobových, zväčša staroslovanských vzorov, vždy účelové, často kresacie.
Precízne tvarovaná bradatica

ň

Bradatica je kutá z viacerých „svorovaných“ ocelí a ten tenký pásik, čo vidíte na snímke hore, je na tomto drobnohľade viditeľný ako zakutý svor zvinutých drôtov – strieborného a medeného.

Precízne tvarovaný hrot kopije
Už vyhnička plápolá.
Rozcvička: ocieľka jedného z najčastejších staroslovanských tvarov.

Takto si nažeravíme krompáč z dobrej oceli 60 – 70 rokov 20. storočia. Teda – nie dnešný nepodarok, ale – zo šrotoviska.
Tuto to tiež nasekneme
A do napechovaného železa vybijeme oceľovým tŕňom dieru
Zdá sa, že sa podarila.
Treba ju ešte rozširovať
A nakoniec je z nej sekerka.
Z druhej strany krompáča odsekneme osteň

Sploštíme ho, tvarujeme,
A predĺžime ho do tvaru.
Až je z neho – osekávač. Ešte ho vybrúsiť, zakaliť, dobrúsiť a doleštiť, nasadiť do rukoväte s nejakou peknou záštitou. Ale zatiaľ je len prvý deň remeselného tábora. Do konca týždňa to snáď stihneme.

Včera bol ten nešťastný sviatok, takže sme nič nezohnali, ale dnes sme priviezli ešte nejaké železo a meď – cín máme a tak zajtra môžeme liať bronz. Ale o tom vám tiež možno podáme svedectvo. Pravda, kto chce vidieť a hlavne skúsiť naživo, ostáva mu ešte vedomecký tábor, kde zručnosti trvajú tretinu dňa. Hoja!

PODPORTE ZBIERKU NA STARTLABE NA VYDANIE CD – Žiarislav a deti: Piesne o zvieratách

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/kutie-s-hromislavom-v-prvy-den-remesiel

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.