O SLOVENSKEJ VRCHÁRSKEJ VESELEJ KOZE A O JEJ BIELOM ZLATE

nezna1Keď chce niekto chovať zvieratá, aby mal z toho úžitok, obvykle pre nich hľadá priestor, do ktorého ich zatvorí. Človek – novolazník mal načisto iný príbeh. Ocitol sa v priestore zarastajúcich horských oráčin, lúk a pasienkov, kde koza predstavovala pomocníka na udržanie pastvín. Najprv koza, časom stádočko. Postupne priberať do chovu jednu po druhej, niečo pustiť ďalej a niečo nechať v domácom stáde, a to tak, aby bol zdravý, mocný, odolný a prospešný chov. Tak vzniká Na Medzi plemeno, ktoré by sme mohli označiť ako „slovenská vrchárska koza“, alebo „slovenská novolaznícka koza“. Nepotrebujeme na to zvláštne a drahé kmeňové knihy, ale potrebujeme mať jasné, aké majú mať kozy v chove vlastnosti.

Chov Na Medzi bol vyšľachtený z viacerých druhov kôz. Požiadavky na chov nie sú malé, ale naše veselé kozy ich spĺňajú.

Kozy sú od rána do večera na voľnej paši. Prirodzená strava, bez chemizovaných doplnkov. Mlieko, ako mohli vidieť naši návštevníci, nielenže nesmrdí, ale vonia. Ustajnenie na lístí a papradí , v stajni  sú len v noci. Kozy, ktoré sa narodili v chove, sú telesne zdatné a majú pevné a priame nohy a ratice. Kozy majú takmer kamzíčí vzhľad, spravidla majú rohy (veľkochovy vyšľachtili bezrohé kozy umelo, čo spôsobuje u bezrohých aj vysoký výskyt obojpohlavných zvierat). Zdravotný stav našich kôz je kontrolovaný. Ochranu pred parazitami zabezpečujeme jednak prírodnými spôsobmi, a potom používame také veterininárne prípravky, ktoré prešli výberom ako najviac ekologické a najmenej chemické. Kozy nášho chovu majú nielen slušnú, ale aj ľahkú prírodnú dojivosť. A teda struky (cecky), ktoré sa dajú ľahko uchopiť a majú dobrý „priestrek“. Tieto vlastnosti majú samozrejme vo svojich génoch aj capy, ktorým dovolíme v iných chovoch zabezpečovať to, čo sa od nich očakáva. O tom, ako si plnia svoje povinnosti, máme dobré správy, nesťažujú sa kozy, ani majitelia.

Výnimočné vlastnosti kozieho mlieka

Okrem toho, že kozy v „šťastnom chove“ dávajú mlieko s dobrým citovým naladením a bez chemického zaťaženia, má kozie „biele zlato“ ďalšie prednosti:

Kozie mlieko obsahuje síce veľa výživných bielkovín, ale málo tukov, takže sa bežne požívatelia nemusia obávať, že by „pribrali“.

Kozie mlieko nie je kazeínovho typu. Kazeín je mliečny alergén, ale v kozie mlieko ním neovplýva, takže mnohí alergici, ktorí majú reakciu na mlieko kravské, bezpečne jedia výrobky z kozieho mlieka.

My síce samotné kozie mlieko nepredávame, ale mnoho ľudí obľubuje výrobky z nášho novolazníckeho  salaša. V týchto dňoch robíme kozí syr, aj nakladaný v oleji s bylinkami a to dvojakého druhu. Robíme tiež bryndzu. Syrové a bryndzové nátierky. A oštiepky. Niekedy, keď nie je sezóna, nás ľudia žiadajú o tieto výrobky, a nevieme im ich vtedy zabezpečiť. Ale teraz je sezóna, takže je dobrý čas. Hm. Mňam.

No a aby bolo jasné, že si tieto vymoženosti nechceme nechať len pre seba, každoročne dávame príležitosť, hlavne na salašníckom dvore prírodných remesiel, aby sa aj ďalší mohli priučiť tomuto umeniu.

A teda, ak by ste si náhodou spomenuli, že sa chcete opýtať na niečo v súvislosti s kozím syrom, napríklad nakladaným,  tak na čísle 0907 740 868 by vám mohla naša odborníčka poskytnúť dobré správy.

-sal-      

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/o-slovenskej-vrcharskej-veselej-koze-a-o-jej-bielom-zlate

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.