O IT – krompáčoch, vození hnedého zlata, kovaní a hrkaní a turoňskom tanci.
Snímky – Ladomíra a Vidimír:
Jarné vedomecké sústredenie Na Medzi bolo nezvyčajné. Jarné obrady a piesne, vedomecké hovory, slávnostný večer s pečením nekysnutých placiek a pražma, Hodovný stôl otvorený s obetinami, to všetko bolo pôsobivé. Zvláštnosťou tejto koncotýždňovky bola však obradná práca.
Žiarislav v sobotu vysvetlil podstatu obradnej práce. Jej zmysel nielen ako výrobnej jednotky, ale aj význam pre hĺbkové pochopenie – začali sme obradom, oslovili Matku zem, živly, divy… Zladili sme sa, rozdelili si úlohy a potom to už išlo. Žiarislav nabil dubové papeky, ktoré ohraničili hriadu na strmom kopci, nad už boli dve, ktoré vyrobil krompáčom, lopatou a klčovačkou sám pred tým. Takže sme mali vzor. Každý robil niečo. Vidimír a Stano zvláčali seno s hnojom zo zimného prístrešku pre kone, čo šlo na spodok hriady. Jozef a Robert a Roland kopali krompáčmi. Kvetana a Martin ťahali haluze a chrapaždinu, z ktorej vznikal spodný val. Hriada postupne nadobúdala svoj tvar a asi štvrinu sme dokončili natoľko, že sme mohli siať. Dali sme do nej fazuľu a hrach. bude ho treba polievať, ale snáď s a niečo urodí. V lete by sme si mali zamaškrtiť na dobrotách, ktoré z hriady, ak všetko dobre pôjde, vzídu. Ešte ich prikryť nasekanou tŕnivou a haluzami, aby semená nevyhrabali bystré sliepky.
Obradná práca je veľmi zaujímavá vec. „Ľudia sa pri nej spoznajú. Pri práci sa spoznajú viac, ako pri iných veciach…“, hovorí Vidimír.
Jozef z Bratislavy je IT technik. S krompáčom v ruke pracoval ako drak. Vidimír sa ho spýtal, či chce vymeniť . On – že nie, že sa v tejto činnosti celkom našiel.
Roland hovoril že táto koncotýždňovka mu dala viac ako inokedy celý týždeň na tábore. Keď účastníci dostávali dary z vydavateľstva v podobe CD a kníh, Roland to odmietol s tým, že už má CD, ale že pazúrik z Rujany, čo dostal od Žiarislava a k tomu celé toto podujatie, je veľký dar.
Okrem iných činností sa na tejto koncotýždňovke aj kulo. Stano – IT grafik Rodnej cesty, ktorý čulo jazdil s vlastnoručne vylepšeným fúrikom, si ukul svoje prvé niečo, nazval to „niečo“. Nie je to nič, aj keď je to na nič, je to niečo – snažil sa vystihnúť svoj umelecký predmet. Celý čas vozil “hnedé zlato“, teda hnoj a názov sa mu veľmi páčil. Páčilo sa mu aj „dobrodružstvo“ na Nive – celkom bežné naloženie hnoja a odvezenie ku hriade. Pravdaže, v strmom svahu.
Večer, keď sa zmrazil vzduch – sa účastníci tábora rozdelili na dve polovice, jedna časť sa hriala v kováčskej vyhni a druhá v chatke. Tam účastníci husto pracovali na výrobe obradových hrkálok.
Zlatou niťou jarného podujatia bolo chystanie obradu Turoňa.
Význam obradu, príprava spevov, tanca… V sobotu večer bola slávnosť chvály Matky Zeme a jej plodivosti. Pri vatre sa rozozvučal bubon, hrkály, husle a píšťaly a Turoň tancoval v bujarom speve tanec spojenia s plodivosťou Zeme. V splnovej mesačnej noci rozvoniavali čerstvo upečené placky s domácim lekvárom a iné pochutiny.
Toto vedomecké stretnutie bolo nezabudnuteľné. Zasiali sme do obradne vykopanej hriady semená strukovín a iných rastlín. Hneď sme im aj zahrali na koncovkách a zaspievali živé piesne. Krásne vyklíčili a včasným prikrytím senom sa ich podarilo zachrániť pred nadchádzajúcimi jarnými mrazmi. Rastlinky sa pekne šplhajú k nebu a hovoria o tom, aké dôležité je naše spojenie so zemou. Aké dôležité je vnímať gazdovskú prácu ako duchovnú činnosť a udržiavať spojenie s rodnou Zemou aj obradným spôsobom. Udržiavať dary prírody a predkov tak, aby sme ich mohli k dobru využívať a odovzdávať v ďalšom reťazci našich pokolení.