Predstavujeme prednášajúcich na Zhromaždení Gazdovskej obrody ´23

Martina Vozárová:

Tešíme sa na ňu v nedeľu 12.3. s témou:  „Čo s vlnou – spracovanie vlny – prania, česanie, pradenie a filcovanie“

S manželom založili  Vlnársku MANUFAKTÚRU – čo je malý rodinný podnik zo Senohradu, ktorý spracúva surovú ovčiu vlnu. „Chovatelia či remeselníci si u nás môžu nechať vyprať, vyčesať, napriasť, ale i sfilcovať či speletovať vlnu. Vlnu spracujeme už od jednej ovečky,“ hovorí Martina, ktorá aj s manželom tvorí tento neveľký podnik.
Manufaktúra ponúka spracovanie vlny ako službu pre zákazníkov, ktorí si prinesú vlastnú vlnu. Robia napríklad pranie, česanie rúna, či plstenie vo filcovačke.
Martina s manželom prídu o svojej práci porozprávať na Zhromaždenie Gazdovskej Obrody ´23

David Turčáni:

Na Zhromaždení Gazdovskej obrody Dávida Turčániho privítame v sobotu 11.3. s prednáškou: „Prečo to včelári vzdávajú a ako ďalej.“

Environmentalista a včelár, ktorý založil združenie a projekt Včelí  kRaj. Je treťou generáciou v rodine včelárov, kde sa už 65 rokov včelári s láskou. Registrovaný včelár Slovenského zväzy včelárov a držiteľ ochrannej známky Gemer-Malohont.

Robíme TO, ČO NÁS BAVÍ A TO ČO VIEME NAJLEPŠIE: Včelárime a učíme o včelách s láskou. Ako rodinný projekt, chceme mať na akciách rodinnú atmosféru. O svoje vedomosti a úspech sa delíme, piliermi nášho projektu nie je len ochrana životného prostredia, ale aj sociálny rozvoj regiónu a ekonomická pomoc, hlavne ľuďom z okraja spoločnosti.

Rodinná 65-ROČNÁ TRADÍCIA: Projekt Včelí kRaj vznikol v roku 2013 a je založený na vyše 65 ročnej tradícii včelárenia v rodine Turčániovcov. David, ako tretia generácia včelárov v rodine, spolu s priateľkou Soňou, vytvorili vzdelávaciu včelnicu v Liešnici pri Kokave nad Rimavicou.  Nepokračujeme len rodinnej tradícii. Uchovávame aj genius loci nášho domova v Liešnici. Zachovali sme tu vzdelávanie, keďže práve na mieste našej včelnice predtým stála prvá liešnická škola. Dokonca aj predchádzajúci majiteľ bol včelár a tak okrem vzdelávania, pokračujeme aj vo včelárskej tradícii miesta. 

Snímky a text: https://kraj.sk/

Zuzana Besson

Na GO´23 vystúpi s prednáškou: „Diagnostika zdravotného stavu zvierat a domáca liečba“ v sobotu 11.3.

Veterinárna lekárka a prírodná hospodárka bude prednášať na Gazdovskej obrode 23. Má bohaté skúsenosti z veterinárnej činnosti i z vlastného chovu.

Zverolekárka Zuzana Besson sa zameriava na liečenie a zdravie prežúvavcov. Býva na vlastnom rodinnom gazdovstve pri Pliešovciach, kde má aj ordináciu. Odtiaľ vyráža – na zavolanie – do chovov. Zameriava sa na chov oviec, kôz, kráv, skúsenosti má aj s koňmi. „Občas za mnou prídu aj so psom, ale zväčša vyrážam do chovov. Málokto privezie choré mliečne zviera“. Robí aj poradenstvo pre chovateľov. Vraví, že sa snaží hlavne o to, aby zvieratá neochoreli. Keď už ochorejú, pre chovateľov je to strata. „Prezriem si gazdovstvo a poviem, aké sú najslabšie body chovu“, vraví. Hospodár môže chyby napraviť a vyhnúť sa zbytočným rizikám.

Zuzana študovala okrem veteriny aj homeopatiku v Belgicku, 10 rokov praxovala vo Francúzsku a v súčasnej dobe žije manželom Emilienom a synom Jankom na pliešovskom hospodárstve na farme Pod Čerešňou. Chovala aj kone a teraz má hlavne mliečny chov oviec. Vyrába syry. Prednáša na veterinárnych kongresoch a najnovšie – aj na Gazdovskej obrode. „Nepichám injekcie, ale rozmýšľam“, hovorí s úsmevom. Nepatrí teda k tým, čo do zvieraťa napichajú množstvo injekcií, aby si za to nechali poriadne zaplatiť. „Ja si nechám zaplatiť za rozmýšľanie“, usmeje sa šikovnica.  Používa aj veterinárne liečivá, ale keď sa dá, lieči prírodnými a prirodzenými prostriedkami. Hovorí rečou, ktorej ľudia rozumejú.

Jozef Kučera:

Príde rozprávať v nedeľu 12.3.: „Slamené strechy – pestovanie odrody žita, stavba striech zo slamy a ich vlastnosti.“

Gazda tradičných hodnôt žije a hospodári na hriňovských lazoch, kde na štyridsiatich hektároch chová dvadsať druhov zvierat. Okrem iného aj stovku oviec, pôvodné Valašky. Ďalej kráča v šľapajach svojho starého otca, kožušníka, a tradičným spôsobom spracúva kožu a strihanú vlnu. Z vlastnoručne druganej ovčej vlny vyrába topánky a z kožušín vyrába zdobené i nezdobené kožúšky. Venuje sa nie len chovu, ale  spolupracuje s ÚĽUVom, pre ktorý robí aj tvorivé dielne. Zapája sa aj do aktivít miestneho občianskeho združenia Krnofeľ, ktorého prioritou je záchrana a zrekonštruovanie pôvodných drevených stavieb. Pestuje staré odrody raže, z ktorej robí slamené strechy.

foto: Šimon Šiplák, zdroj – heroes.sk

Ľubomíra Pastucha: 

V sobotu 11.3. predstaví: „Prírodné pestovateľstvo a pôdohospodársky pohyb v Európskej únii“

Pestovateľ konope siatej, strukovín a tekvice olejnej pôsobiaci v Piešťanoch. „Ako vyštudovaný agronóm, dlhoročný výskumný pracovník a v poslednej dvadsiatke rokov samostatný malý gazda mám bohaté teoretické znalosti aj praktické skúsenosti najmä v oblasti pestovania rastlín. Mojou špecializáciou vždy boli strukoviny a už veľa rokov sa venujem aj konopám. Popri tom pracujem aj s tými najmenšími gazdami – záhradkármi (som členom Republikového výboru záhradkárskeho zväzu a predsedom okresnej organizácie). Takže rastlinky, stromy, pôda a všetko okolo toho je mojou srdcovou záležitosťou. Rád sa o všetko podelím.“

Viacej k podujatiu:    10.-12.3.23 – Zhromaždenie Gazdovskej Obrody – Látky

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/predstavujeme-prednasajucich-na-zhromazdeni-gazdovskej-obrody-23

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.