Chvála za ohlasy, sme na jednej ved–vlne.
Ahojte, priatelia,
chvála za vaše ohlasy a návrhy, ktoré ste poslali po našej výzve. Na všetky otázky a návrhy odpovedáme. Tiež píšeme o tom, čo sa síce nepýtate, ale súvisí to s obsahom listov.
ČLÁNKY O PôRODOCH…
V poslednom polroku bol najčítanejší článok na Rodnej ceste „Kovbojka po domácom pôrode“. Aj keď nám v jednej televízii povedali, že domáce pôrody ľudí nezaujímajú, tušili sme, že je to inak a čísla – správy o čítanosti (geogle analitic) nám to jednoznačne potvrdzujú. Vyzvali sme tých, čo majú s domácimi i nemocničnými pôrodmi skúsenosti, aby nám o tom napísali, keďže príchod na tento svet považujeme za dôležitú vec. Zatiaľ sme nedostali žiadny príspevok od iných pisateľov. O tom, ako by mohol vyzerať pôrod v súlade s dušou, čo doma, čo v pôrodnici, sme začali pripravovať seriál (Ako by mohli vyzerať pôrody (1.) O TEHOTENSKEJ PRÍPRAVE TU)
NAHÁŇAČI V MATRIXE?
Vieme, že nielen Pavol, ktorý o tom píše, ale aj mnohí z vás, žijú v meste ako „naháňači peňazí“. Vieme, že je tak nastavená celá táto civilizácia. Aj my sme žili v meste. Naši cieľom nie je dostať všetkých ľudí „do prírody“, našim cieľom je, aby sa prehĺbilo a rozvinulo prírodné vnímanie a vedomia a život a to bez ohľadu na to, či žijete v meste, alebo na dedine, alebo v lese. A dať vedieť o tom, ako píše Pavol, že je aj iný spôsob života, ako konzumný Matrix, že taký spôsob je nielen možný, ale že je aj načisto prirodzený. My nepovažujeme ľudí za horších, alebo lepších len preto, či žijú v meste, alebo na lazoch.
DEJINY, TO ÁNO
Písať o dejinách z celostného hľadiska považujeme za dôležité a teší nás aj čítanosť a ohlasy na túto tému. Keď vieme, čo sa nám stalo, čo sme prežili, nielen ako osoby, ale aj ako kultúra, môžeme lepšie a vedomejšie žiť dnes a môžeme lepšie chápať nás súčasný stav a dianie. Tiež sa môžeme lepšie pripraviť na to , čo bude. Pre upresnenie, uverejňujeme články nielen o slovenských, slovanských i o predslovanských dejinách predkov (dosť čítaný bol aj článok z minuloročných dušičiek, kde sa popisuje neolitická protoslovanská (predslovanská) kultúra kruhových svätýň – K Dušičkám: Sme, bytosti, v jednom kruhu TU). Uvažujeme o tom pripraviť popisnejší článok.
ZÁUJEM O OBRADY
Teší nás, že vás zaujíma téma obradov. Napríklad článok o dušičkách (DUŠIČKY SÚ O ŽIVOTE, NIE O SMRTI TU) mal hneď v druhom dni po uverejnení vyše sto kliknutí. To je dosť veľa a dokazuje to, že obrady a duchovno predkov je pre dnešných ľudí zaujímavá téma. Teší nás tiež, že mnohí z vás majú snahu o tom nielen čítať, ale aj to prežívať, čo dokazuje napríklad aj účasť na našich slnovratoch. V tomto majú vaše ohlasy význam – je dôležité nielen robiť časopis, ale aj stretnutia.
Je možné, pripravíme knihu, v ktorej budú články o obradoch a pôvodných sviatkov, ktoré z nášho prameňa vyšli v priebehu pätnástich rokov. Do úvahy prichádzajú aj prepisy nahrávok vedomeckých hovorov .V tomto ohľade by sa nám zišla pomoc – pri prepisovaní starších statí. V nich je okrem iného veľmi veľa správ o podstate našich obradov, ktoré vo svojom liste žiada Jano.
AKO SI UROBIŤ, UVARIŤ, VYLIEČIŤ…
Jano tiež žiada návody na to, ako si urobiť košeľu (už máme na Rodnej ceste – TU), ako si vyrobiť bubny (tiež máme – TU). Ale nemáme Ako si vyrobiť luky a šípy a preto prikladáme článok z nášho zdroja z Táborového ohníka – TU) a ešte žiada Jano recepty – uverejňujeme nejaký z divy (Ako upiecť lepníky TU)
To nás ale dosť teší že i vy si chcenie občas niečo vlastnoručne urobiť a keďže my si niečo vyrábame v podstate každý deň, začneme článkami v minulosti uverejnenými a časom to asi rozšírime.
K téme „Ako si urobiť“, patria aj (liečivé) jedlá, ktoré žiada Michaela a postupy pri využití liečivých bylín. Čo-to z prípravy jedál sme začali uverejňovať v Dive a spolu s bylinkovým a iným liečiteľstvom sú to naše obľúbené témy i činnosti na (nielen letných) táborov. Pouvažujeme, ako sa dá niečo z doho preniesť do Rodnej cesty.
Čo sa týka pozerania fotiek z táborov, ktoré spomína Jasna, tak sme sa rozhodli, že z letných táborov spravíme upomienkové DVD so snímkami pre účastníkov.
RODNÁ CESTA JE NÁROČNÁ, NO
No a Janke môžeme prisľúbiť, že budeme dbať o to, aby sme na Rodnej ceste mali aj príjemné a povzbudivé články. I keď sa nevyhneme ani tým, v ktorých sa píše o nepriaznivom stave v oblasti prírody, prírodného života a prírodných kultúr s prirodzeným dôrazom na našu prírodnú kultúru. To sú hodnoty, ktorých sa nevzdáme a ak budeme ich brániť jak sa dá. Isteže sme aj my dumali o tom, koľko stromov je potrebné na vytlačenie knihy na podporu prírodnej kultúry. Sme presvedčení, že obetované stromy do papierne, (ktoré sme vyviezli z našej kalamity na knihu, teda boli to stromy, ktoré by sa onedlho rozložili) ak sa zmenia na papier, na ktorý je vytlačená kniha o prírodnej kultúre, tak je to rozhodne pre prírodu lepšie, ako keby knihy o prírodnej kultúre nevychádzali. Podobne je to aj s cd nosičmi a pohonnými hmotami občas spálenými preto, aby sme mohli rozvíjať v krajine rodnú kultúru. A nakoniec – aj medzisieťový časopis – internet – niečo stojí, a to aj prírodne. Keby sme videli všetko čierne, ako by sme mohli pracovať na prírodnej a duchovnej obrode? Veríme, že sa nám to spolu podarí. No, čo sa týka otázky na tlačenie Rodnej cesty, zatiaľ je to podľa ohlasov dosť nerozhodné. Vyčkáme ešte.
TECHNICKÉ VYLEPŠENIA ZA POCHODU
Ďakujeme Slavoslavi za upozornenie o chybe na stránke, ktorú sme hneď opravili. PDF a zrýchlené sťahovanie sme na stránke kedysi mali, no je to pre nás technická komplikácia a keďže to nevyužíva až tak veľa ľudí, už to nerobíme. Slavoslavom navrhnuté rozvinutie myšlienky o mužskej prírodnej úlohe na ochranu žien a detí v budúcnosti rozvinieme, vďaka za podnet. A čo sa týka technických komplikácií, s tými je spojené aj priame vyvesovanie článkov na webovú stránku, ako to navrhuje Jano. Na stránku Slované sme sa podľa Janovej rady pozreli a skúsili vyvesiť článok, a nejako to nešlo. Takéto veci, ak majú byť technicky dobre spravené, stoja dosť peňazí, ktoré za to berú developeri a často to robia vysoko ziskové firmy (youtube, ale i menej známe). Čo sa týka hosťovskej knihy kvôli odvozom, riešili sme to v lete síce inak (oznamom na ved.sk), no dá sa to riešiť aj cez fejsbuky rc, na ktoré chodíte. Ved.sk pracuje ako bežná redakcia – ak chce niekto vyvesiť článok, tak nám ho zašle a my ho vyvesíme, ak nie je v rozpore s etikou. Blogový spôsob nepripravujeme – v podstate na to nemáme čas, aby sa zaoberali triedením zrna od neetickej pošty, za ktorú by sme boli zodpovední, hlavne keď sledovanosť našej stránky behom roka vzrástla o niekoľko tisícov kliknutí. No vaše ohlasy i občasné články bez ťažkostí vyvesujeme bezo zmeny. No a keďže bežne dojíme ovce, rúbeme drevo, nakladáme syr a podobne a Rodná cesta je pre nás nie je živnosťou, ale poslaním, ktoré robíme vo „voľnom čase“, na vlastné náklady a v našom lese nemáme dobrý mobilný signál a teda ani internet, v tejto dobe považujeme súčasný redakčný spôsob vedenia stránky za dosť vyhovujúci, i keď každý mesiac sa na tom snažíme niečo vylepšiť.
Dúfame že sme vás nesklamali a že si nájdete to, čo ste vo svojich ohlasoch žiadali. Samozrejme, uvítame vaše ohlasy aj bez vyzvania.
Rodná cesta, Ž.slav
Dodatok: Ešte by som vám povedal, čo by na Rodnej ceste potešilo nás. Keby ste nám aj vy zasielali články. Kto rád píše, nech napíše. Ak bude treba, spravíme pre dopisavateľov stretnutie.
Vaše ohlasy na našu výzvu, na ktoré sme práve odpovedali,uverejňujeme bez zásahu do textu.TU
Zdroj: Ved.sk