ODEV
Dobové alebo novodrevné oblečenie. Ak dobové, tak skúste ísť podľa možnosti pred valaské obdobie – mužské košele dlhé, prepásané opaskom. Opasok nemusí mať parádne pracky, môže byť aj uchytený švihlami. Nohavice boli buď na mieru – hološne, alebo široké „plachťáky“ (gety). Nohavice nezvykli byť pološiroké, spravidla buď úzke – na mieru, alebo širočiny. Slobodní Sloveni na rozdiel od poddanského stavu nechodili vždy v bielom ale mali radi aj farbené látky, bežne červené, zelené, hnedé… Vyzerali na pohľad pekne a pôsobivo, i keď mohli byť aj drsní. Nevadia ani kroje z neskoršej doby – košeľa do gatí a široký opasok uviazaný niekoľkými prackami, alebo švihlami. Dajme tomu, budeme točiť Slovenov, ktorí prežívali v horách po celý stredovek, čo tak aj bolo. Takže majú aj novšie odevné prvky – okrem spomenutých aj rôzne klobúky. Nikto tu nemá fotografie Sloveniek z roku, 937, už vôbec nie farebné, takže skúste niečo vytvoriť. Hlavne sa toho nebojte. Ženy nohavice bežne nenosili, pokiaľ ich nezajali Turci, takže šaty, košelice, sukne, blúzky prírodného strihu, odevy cez jedno alebo dve plecia, plášte zachytené sponami, aj vtedy boli ženy výmyselníčky, hlavne pred obdobím poddanstva. Nezabudnite, že v noci býva chladnejšie, niekedy aj cez deň. Plášte prepásané opaskom alebo šerpou. Kožúšky, kožuchy. Ženy si pod šaty alebo sukne môžu dať poriadne vlnené pančuchy alebo niečo na ten spôsob, hlavne na večer. Na čas prestojov hoci aj deky prehodené cez plecia niekedy potešia. Kožušinky na sedenie, či ako podložka na spanie…
VLASY A ŠPERKY
Vlasy si pred obradom nestrihať, slobodní občania mali vlasy dlhé, často upravené na bokoch hlavy vpletanými tkaničkami alebo remienkami. Vrkočov mohlo byť aj viac. Nezaviazané vlasy môžu byť upravené aj vzhľadnou čelenkou. Do vrkočov si ženy radi vpletali šperky – záušnice. Náušnice mohli ženy nosiť 2, muži na Slovensku spravidla len jednu – kruhovú. Časté boli šperky lunicových, kruhových tvarov, u mužov aj znamenie ochrannej sekerky… Muži nech sa pred sviatkom duší neholia. Ženy majú vlasy dlhé. Ak ma niektorá číro, alebo krátke kučierky, alebo čokoľvek iné, čo nevyzerá príliš prirodzene, ako napríklad viacfarebné vzory, môže si dať na hlavu nejakú prírodnú látku a stiahnuť ju čelenkou, hoci aj zdobenou.
OBUV
Krpce, prakrpce alebo iná dobová obuv dobré zateplená – vlnené ponožky a teplé onuce – napríklad s tých hrubých prešívaných bavlnených utierok (na zem, auto), čo dostať v obchode. Kto nemá dobovú obuv, nech príde v tom, čo má. Na fabrickú obuv sa však dajú dať aj jednoduché kožené návleky, aké Slováci nosili v zime na krpciach. Na bežných, už fabrických kapcoch z čiernej plste sa dá zips prikryť onou pripevnenou plsťou… Popracujte na tom, súrodenci. A niečo na prezutie predsa len.
HODOVNÁ A OBETNÁ VÝSTROJ
Drevená miska, drevená lyžica, picí roh alebo črpák, ak nemáte, tak nejaký hrnček na teplý odvar. Uvítame do záberov, ak by bola, keramiku starého typu – bez glazúry. Zrno – pšenica, raž, proso (pšeno)… Jablká, hrušky, orechy… Kruhový koláč – svargovník, radostník, mrváň… Doma kvasené nápoje – medovina, ovocné šťavice, aj kvasené, ale povinné to nie je. Budeme podávať v sobotu obed a večer hody budú po ohradoch.
Iné veci – vosk včelí, živica smreková, knôty, sviečky, olej na pochodne, prírodné povrazy a šnúry na zväzky raždia, iné veci
ĎALŠIA PRÍPRAVA
Už nejedzte až do soboty mäso ani iné živočíšne veci, alkoholické nápoje a jedlá z kysnutého cesta. Muži nech nevylievajú živicu. Pripravujte sa duchovne.
Piesne – pripravujte sa tými piesňami, ktoré poznáte. Ak poznáte z nami vybratých piesní – ľudových obradových – viacero nápevov, vyberte si určite staršie (durové, lydické).
Sušené bylinky na vydymovanie sú vítané. Príprava tradičných masiek.
Ústroj Deda, Baby, Turoňa, nemenované náličnice.
Hudobné nástroje – koncovky, iné píšťaly, fujary, bicie – ozembuchy, doby, rámové bubny, hrkály, roľničkové pásy, iné… trombity, gajdice, gajdy, lutny, husle basy, … kto má, plieskací bič, rapkáč…
Spoločná príprava obradov je v piatok. Skupinky môžu aj skôr. Ktorí prídu až v sobotu, nech sa skúsia pripraviť už doma.
Piesne a mudry:
Novodrevné:
Voláme Roda
Ochraňuj nás, Živa, A keď vyjde Slnko, Chvála ti za svetlo, hrejivé Slnko, hej,
Živa je darom, Večné svetlo, Všetko je živé
Prijmi dušu, Bože, hej – obrad odprevadenia
Nech sa naplní meno
Svadobné: Na zelenej lúke
V tom našom hájiku,
Redový (s lydickou veľkou 4)
Iné
Podobné články:
Na Dušičky obrad za duše predkov a priateľov
Točíme film o pôvodných sviatkoch Slovanov! Dušičkové stretnutie so 4 obradmi
Články o dušičkách – TU
TEXTY PIESNÍ na Veľký obrad za duchov a duchovno predkov a ďalšie obrady
Zdroj: Ved.sk