2012: Vysychajú pramene, studne, potôčky. Prebudí to naše vedomie?
“Slováci prežívajú historické sucho. Ak do konca mesiaca nezaprší, podľa klimatológa Slovenského hydrometeorologického ústavu Pavla Faška to bude najsuchší marec za posledných 142 rokov”, hlásili odborníci pred vyše dvoma mesiacmi. Vzápätí ohúrili Slovensko snímky z vyschnutej Ružínskej priehrady. Niektorí vodnopočasní znalci sa domnievali, že tatranské snehy sa nestihli bežným spôsobom roztopiť, ale sa rovno vyparovali pri zvýšených teplotách. Kapitalistickí ideológovia síce tvrdia, že nič sa nedeje, ale niečo sa asi predsa len deje.
V apríli už bolo isté, že každoročné zdvihnuté jarné vody v roku 2012 nebudú.Neboli. Ba práve naopak, vo veľkom začali vysychať pramene a studne. Prišiel mesiac tráv – traveň, a tráva je len riedka a menšia, ako po iné roky. S obilím a inými plodinami to tiež nevyzerá dobre. Rosničky krátkosukničkové v komerčných televíziách úsmevne hlásia “pekné počasie” už tretí mesiac, a každý, kto zasadil hoci len raz a pár rokov jednu hriadku, vie, aká je to pohroma. Pred troma rokmi boli suché necelé dva jarné mesiace. Ale aby od januára do takmer konca mája boli zrážky len pramalé, len také, čo na dva dni zavlažia zem do dvoch – troch centimetrov, toto si a Slovensku, ale aj v niektorých iných krajinách, ľudia nepamätajú. U nás, Na Medzi, nám síce studnička nevyschla, ale ani “čurka” netečie, a to už tri mesiace. Našťastie sme podchytili ďalšie dva zdroje vody. Z hľadiska krajiny a Matky Zeme je to však veľmi nedobré. Slovensko cíti narušené počasie viac, ako európsky západ. Na Slovensku odhadujú niektorí znalci až o tretinu menšiu úrodu obilnín, ako inokedy, čo znamená, že ceny narastú, alebo hospodárstvo krajiny stratí.
Aj bez teoretických analýz môžeme povedať, že na Slovensko sa ťahá balkánske počasie. Hlavne prvá polovica mája bola pre úrodu ranou. Subtropické teplá bez dažďov v čase Turíc sú niečím, čo nepoznáme. Už poznáme.
My, karpatskí Slováci, by sme si pri tejto príležitosti mohli uvedomiť jednu vec. Isteže, hokejisti dávajú góly, poisťovne pracujú podľa obvyklých tabuliek, podpory v nezamestnanosti sú načas a výplaty zväčša tiež. Ale okrem tohto, nášho úzko ľudského, “humánneho” sveta, je tu jeden nepomerne väčší a aj pre nás dôležitejší prírodný veľkosvet, do ktorého väčšina ľudí vidí len málo. Tento prírodný veľkosvet sa nám podarilo narušiť. Trvalo to niekoľko tisícročí, počas ktorých sme sa odlúčili od podstaty. Od matky Zeme, od živlov, od živej vody. Najprv len duševne a duchovne, potom aj telesne.
Mali by sme byť smutní, ale aj trochu vďační za toto sucho, na ktoré nás zatiaľ len málo bolestne postihlo, ale ukázalo nám zdvihnutý prst. Pretože nám to môže dopomôcť k uvedomeniu. Ale ak by sme zostali slepí a nevedomí, tak nám už nepomôže ani svätená voda. Lebo najsvätejšia voda je tá, čo pramení z Matky Zeme a prší z nebies. Chvála za dary z čistého zdroja, chvála aj bytostiam, cez ktoré prišli.
snímky Ladomíra
podobné články:
19.9.2011 Končí sa azda poldruhamesačné obdobie sucha. ČO HOVORÍ NAŠA SUCHÁ ZEM?
5.9.2011 Text novej piesne NECH PRŠÍ DÁŽĎ – autor Žiarislav
Zdroj: Ved.sk