Polovica leta je za nami – čo sa bude diať na Medzi v auguste? Ako budú vyzerať vedomecké tábory ?
Nakoniec bude jeden vedomecký tábor – aj pre začiatočníkov aj pre pokročilých, pričom rátame s vytvorením určitého tvrdého jadra v ktorom budú ľudia s väčším záujmom a väčším odhodlaním, a potom s poslucháčskou základňou, do ktorej spadajú aj začiatočníci.
V jadrovej skupine – rátame s ľuďmi, ktorý pracujú v miestnych Ohňoch Rodného kruhu, tiež s osamelými jazdcami s veľkým záujmom o vedomectvo a tiež s ľuďmi, ktorí pracujú vo vzdelávaní. Inak medzi účastníkmi nijako nerozlišujeme v právach, s výnimkou možnosti pobytu mimo táborového času. Inak rozdiel je len v tom, že členovia jadrovej skupiny budú mať väčšiu zodpovednosť a z nich budú niektorí zaúčaní ako obradníci. Bude menej prednášok, ako po iné roky a viac užitého konania.
Menej prednášok, pretože mnoho vecí odznelo v 100 dieloch rozhlasovej Rodnej cesty, ktorá je v archíve Slobodného vysielača?
Aj preto a aj vďaka tomu, že vyšla kniha Návrat Slovenov v duchu a slove. Skôr budeme robiť užité duchovné úkony – ako živá práca so živlami – očista ohňom, vodou… očista, liečiteľstvo a nalaďovanie priestoru vydymovaním zelinkami… Budeme pripravovať a z časti uskutočňovať aj osobné obradov v živote človeka ako ochrana novorodeniatka, postižiny, sobáš, odprevadenie duše a iné. Na každý deň máme jeden takýto obrad.
Hovoril si o jadrovej skupine – aké činnosti budú mať oproti minulým rokom?
Vedomecké jadro tábora, teda ľudia, ktorý prídu nie len ako poslucháči ale ľudia na plnšej ceste, tak s týmito budeme pripravovať obradný riad a obradný odev, budeme teda aj kuť ocieľky, šiť vrecúška na zelinky a iné veci a vypálime misky na vydymovanie – toto sme na vedomeckom táboreako celok ešte nespravili. Do toho sa môžu zapájať aj ostatní obradníci. Takže nebudeme obradový riad kupovať, vedomecký obradníci, si ho budú vedieť vyrobiť. Komu niečo nejde, tomu pomôže druhý. Pretože týždeň je na to naozaj tesný, niektorí kráčajúci na vedomeckom chodníku môžu prísť v predstihu pred vedomeckým táborom, samozrejme po dohode a tak si môžu začať s prípravou vecí skôr. Napríklad aj krpce, v ktorých vyrazíme na dvojdňovú púť. Ide hlavne o tých, často mladých ľudí, napríklad s Ohňov Rodného kruhu, alebo aj z iných spolkov, ktorí nemajú veľa peňazí a tak si aj môžu odpracovať dni tábora, podľa pravidla – deň za deň. Na remeselnom tábore sa tohto roku zišla skvelá spoločnosť a niektorí prídu aj na vedomecký. Ten sa začne naším hudobným festivalom Novodrevná VATRA. Po skončení tábora v sobotu na poludnie sa niektorý presúvame na folklórny festival do Hrušova, kde bude spojazdnená aj naša dielnička Gazdovskej obrody Rodného kruhu a jej remeselný stánok. To znamená, že po tábore sa ešte budeme venovať užitej práci s ľuďmi, ktorá súvisí s uchovaním určitých hodnôt.
Niektorí ľudia sa prihlásili na vedomecký tábor, taký, čo boli len na oddychovom, alebo umeleckom tábore. Treba rátať s tým, že ak aj niektoré činnosti sú podobné, ale vedomecký tábor je náročnejší a je čiastočne pohyblivý . A teda sa nebudeme motať okolo jedného spoločenského prístrešku, ale činnosť bude aj na iných miestach. Aspoň dva dni budeme na ceste, takže prespíme v lese. Bude aj nočný pochod, nepestujeme teoretickú ezoteriku, ale skutočné vnímanie a prežívanie ducha v prírode. Kto kráča tmou horou , samozrejme že bez čelovky, ktorá v podstate zakrýva vedomecký prameň, ten viac cíti ducha stromu ako ten, kto o ňom len dume nad knižkou.
Na vedomeckom tábore teda budú aj prvky z iných táborov, hlavne remeselného, ale aj z tábora prežitia?
Určite. Veď vedomectvo nie je salónna záležitosť. Vedomci a vedmy prešli tisícročným útlakom a mnohý prežili svoje životy v prírode, mimo dedín. Rodný kruh by nemal byť spolkom, čo sa len cez víkend hrajú na žrecov len na nejakom útulnom mieste alebo niekde v parku, ale mal by pripravovať ľudí na to, aby sa cítili v prírode doma. Kto sa bojí nech nejde do lesa. Strach a iné prekážky na duchovnej púti – tým sa budeme zaoberať nie len na hodinách duchovnej vedy, ale aj v bežnom živote. Duševné úzkosti a zranenia neriešime skupinovou terapiou, ale osobným prístupom.
Na vedomeckom tábore nemáme tiež službu na varenie – každý deň varí iná dvojica – alebo trojica, jedno alebo dve jedlá. Večerné jedlo si doupraví každý zväčša sám, i keď to býva spoločenská vec. A to z vecí, ktoré sú na stole, ako múka, zrno a iné požívatiny a na ohni si pečieme placky, pražmo a ochutíme si tým, čo nájdeme v prírode. Alebo si to inak pripravíme, ako napríklad syr a bryndzu. Ľudia teda doslova ochutnajú život dávnych Slovenov a ich jedálny lístok. Teda žiadne klobásy a konzervy. Niektorí prídu s deťmi – o ktoré sa musí rodič postarať. Na tábore nepoužívame cukríky, cukor ani keksy – na začiatku každý dostane malú fľaštičku medu na celý týždeň a s ním si môže ochutiť napríklad rannú kašu.
Keď teda pôjdeš s ľuďmi na dvojdňovú púť, tak tá poslucháčska časť, teda mimo „jadrovej skupiny“, pôjde tiež?
Samozrejme. Rozdiel je len v tom, že plne kráčajúci idú v odeve, ktorý si sami vyrobili, vrátane krpcov, či prakrpcov a títo nemajú umelohmotnú karimatku a moderný spacák, ale kožušinu alebo vlnený pás pod seba, ktorá zatočená a upevnená slúži ako plecniak a deku alebo gubaňu na prikrytie. Azda aj ľahkú celtu a šnúru na prístrešok, keby pršalo. Nemajú teda ani umelú fľašu na vodu, ale tekvičku alebo drevenú čutoru. Oheň zažíname len ocieľkou alebo lukom alebo iným prírodným spôsobom. Komu niečo chýba, si to zabezpečí, my poradíme, spomôžeme. Poslucháčska základňa mimo skupiny husto kráčajúcich jednoducho ide v tom, čo má, čo zľahka unesie. Ideme teda v jedno ráno všetci a vrátime sa v druhý deň večer alebo v noci, azda. A napríklad ak niektorí majú deti, môžu ostať po poldruha hodinovej prechádzke na záložnom pozemku v dome, ktorý slúži na zabehnutie tých, čo si chcú skúsiť prírodný život, alebo ostanú v tábore ako služba na dojenie. Je azda zrejmé, že medzi „jadrovou skupinou“ a novými účastníkmi môžu byť rôzne medzistupne, na nikoho netlačíme, každý má svoje miesto v rámci svojej vlastnej prirodzenosti i vrámci svojich možností, s ohľadom na vnútorné cítenie.
Inak vedomecké učenie je každý deň, ako po iné roky a voľné chvíle môžeme tráviť okrem výroby toho, čo sa rozhodnú účastníci, aj rôznymi cvičeniami, cestou koncovky, lukostreľbou, hudbou, spevmi a tancami. Niektoré z týchto vecí budú aj súčasťou výučby.
Budú aj hustejšie rozjímania, s píšťalami, bubnami a tak?
Áno, budú, najviac v jeden večer, ktorý obetujeme duchom predkov a spojeniu s nimi. Tento večer bude po predchádzajúcej očiste v potnej chyži.
Bude aj chodenie po žeravej pahrebe?
Toto prispôsobíme plynutiu živy. Sú dve možnosti – buď na vedomeckom tábore, alebo na jesennom stretnutí. Ale vedomecký tábor je na to dobrý a ak budeme mať dosť suchého dreva, tak to urobíme.
Teším sa na vedomecký tábor.
Zhovárali sa Ladomíra a Vidimír.
15. – 22.8.15 – Vedomecký tábor – viac TU
Podobné články:
UKULI SME NOŽE Z TRÁVY – Vyše sto výrobkov na tábore prírodných remesiel
3.2.14 VEDOMECKÉ VZDELÁVANIE – PREČO?
31.7.14 VEDOMECKÝ TÁBOR 14 – v obrazoch
Návrat Slovenov…
Zdroj: Ved.sk