Rozhodný, vážny okamžik. Je toto kríza?

Sú ľudia, ktorí majú krízu. (Novinka.) Často o tých krízach počujeme. Napríklad v pôrodnosti je kríza. Rodí sa málo detí, pomaly vymierame. Keď sa už narodia, mnohé sú vystavené kríze laktačnej a kríze z odstavenia, kríze predškolského i školského vzdelávania, kríze pubertálnej a postpubertálnej, kríze mladého, stredného veku i kríze dôchodkovej, kríze z nechápania umierajúcich a kríze populačnej, máme tu krízu hospodársku, krízu mediálnu a samozrejme kultúrnu, krízu domorodých etník i krízu migrantskú, krízu všetkých druhov priemyslu, krízu energetickú a krízu fosílnych palív, etickú krízu štiepkovania pre biomasu, krízu vodných priehrad, ktoré zabíjajú tiahnúce ryby, čo sú aj tak plné tých „sajrajtov“, čo vypúšťame do riek v rámci udržovania ekologickej krízy, máme tu aj krízu mužského a ženského pohlavia a ich mutácií, krízu myslenia, srdcovocievneho obehu, trávenia, krízu tu máme aj v okolí Zeme, ktoré sa plní družicovým odpadom, prisamejzemi, my máme krízu na všetko, na každú piaď, na každý okamih, krízu pred mesačným krvácaním, počas, po a počas polčasu, krízu mesačného splnu a novu, dorastajúceho a ustupujúceho, krízu horoskopičnú, čierne body domov v ascendentoch, krízu milostnú, manželskú, staromládeneckú, starodievockú, rozvodovú, pracovnú, výplatnú krízu, daňovoodvodovú, dentálnu, genitálnu, zápchu i rannú hnačku, krízu farmaceutickú i psychiatrickú, krízu z preplnenia odvykacích ústavov a psychiatrických záznamov a liečební, ešte aj na miesto na cintire sa musí čakať a spaľovanie je drahé, piškvorky si hraj alebo čum na blikotavku svojej osobnej pakárne na krízovej sieti, lebo keď ti hrabne samému, je to lepšie, ako keď na verejnosti. Za všetko môže kríza. Každý skrat, každý nepriaznivý poryv ducha a tela sa dá odôvodniť nejakou krízou. Práve sme založili nový myšlienkový smer – krizológiu. Na tom by sa dalo poriadne  zarobiť  – určovanie kríz. Kupčenie s krízami. Počítačové programy s krizologickou náplňou. Za všetko môže kríza. Hnutie za zákaz kríz a hnutie za zákaz zákazu kríz, aktivizmus za zákaz propagovania krízy. Právo na krízu. Ústavné a aj medzinárodne garantované. Krízový sektor.  Vesmírne právo na krízu z rozpínania vesmíru a ochrana pred krízovou agresivitou. Ministerstvo krízy. Akadémia krízových vied.

Mimovedomý prejav vedomého myslenia.

Etymológia/koreňoslovie krízy: Kríza – ťažké rozpoloženie, rozhodnutie, spor, zápas, zo strednolatinského crisis – rozhodný, vážny okamžik. To nie je až také zlé. Zrelé na vedomý vývod.

Máme pod nohami našu matičku Zem. Nie, nemáme sa kam vysťahovať. Tu môžeme byť šťastní. Šťastní – zo starosloenského  ščast – mať svoju časť – časť celku, samozrejme – nie všetko len pre seba. A namiesto toho, aby sme ďakovali za svoju časť, za každý plod, za každé jablko, za dúšok mlieka, za krajec chleba, namiesto toho, aby sme vzdávali vďaku, my hľadáme krízy. Dary prírody a dary ducha berieme ako akúsi psiu povinnosť vesmíru uspokojiť naše túžby, potreby a práva. A keď sme nevďační, neúctiví, neukojení, namiesto toho, aby sme si uvedomili vlnivú podstatu rieky života, leto a zimu, hojnosť a striedmosť, namiesto pochopenia prírody a jej duchovných chodov  sme si vymysleli krízy. Predstavte si, že by dudralo more, keď je odliv, že by šomrala zem, že je zamknutá v slnečnej sústave, že by nariekal kvet, že je noc, vietor, že je práve bezvetrie, že by sa sťažovala voda, že je akási mokrá a oheň, že nemôže horieť všade.  Nie, príroda nie je hlúpa. S nami je to zložitejšie. Ale je cesta, ako sa spojiť so svetlým svetom, so všemierovým všehomírom, ako žiť, umierať a rodiť sa v naplnení. Je to spôsob úcty. Uctiť si nielen veľké a okázalé, ale aj malé a nenápadné dary. To je tá druhá cesta, oproti tej krízovej. Alebo – ešte lepšie, je to tá prvá cesta. Je to tá cesta základná, dobrá, prirodzená. Vitajte doma, bytosti. V dobe, ktorá je dobrá.

Chvála za dary z čistého zdroja, živlom a bytostiam, cez ktoré prišli.

snímka: Miki Trudič – Stará Planina

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rozhodny-vazny-okamzik-je-toto-kriza

2 komentáre

    • Štefan Petrucha on 19.10.2018 at 12:25
    • Odpoveď

    Keď už je chvála a ďakuje sa „živlom a bytostiam, cez ktoré prišli“, nemalo by sa poďakovať aj Tomu, od ktorého prišli?

    1. Správne, kto pozná túto Žiarislavovu mudru vie, že to tam tak pokračuje, len niekedy ju neuvádza celú, ale s troma bodkami. Ďakujeme za ohlas. -RC-

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.