Súsek vrúbľov – burza vrúbľov na Gazdovskej obrode!

Okrem toho trh semien, a sadeníc kríkov a stromčekov

Na veľkom zhromaždení prírodných hospodárov , ktoré máme 24. – 25.3. tohto roku na Zbojskej pri Pohronskej Polhore – bude aj trh, výmena a darovanie vrúbľov. Okrem toho, že sa takto môžete k vrúbľom dostať, môžete aj sami prispieť k záchrane osvedčených krajových odrôd, ak vrúble pripravíte.

Ako pripraviť vrúble? Ešte nie je celkom neskoro. V zime, v druhej polovici, keď nie je príliš veľký mráz (teda nie v týchto dňoch, ale cez víkend už asi áno), lepšie keď v čase dorastajúceho mesiaca, odrežete z lanských výrastkov, hrubých asi ako ceruzka, (rastú dohora)  vrúble. Zo stromu, ktorý vyzerá zdravo. Lepšie je, keď z južnej časti stromu, lepšie, keď z osvetlenej vrchnejšej. Dobre vyzreté drevo. Teda nie tie šípovité vlky, ktoré strom vyženie po príliš silnom oreze. Tieto vrúble potom zabalíte, do vlhkej tkaniny, aby nevyschli, dáte do chladnej pivnice. Niekto aj do chladničky. Vytvoríte teda zväzok tých odrezaných výhonkov.

Môžete to spraviť aj na strome, ktorý už dávno nerodí, ale pamätáte si, aké dobré mal plody. Ak viete aj názov krajovej odrody a jej vlastnosti, tak to je určite na úžitok. Ak nesiete viac, ako jeden druh vrúbľov, tak určite treba jednotlivé zväzky označiť.

Pisateľ tohto roku okrem viacerých druhov jabloní, sladkých vrchárskych sliviek nesie aj niekoľko druhov vŕby prútiarky, ktorá sa síce nevrúbľuje, ale pichá na jar rovno do mokrej zeme. Na objednávku prinesie aj sadenice ríbezlí, osvedčená odroda, ktorú pestujeme bezchemicky a to aj na zvláštnu objednávku – väčšie kríčky, ktoré zarodia už tohto roku.

Okrem toho prinesieme aj semená našej tekvice – pečiarky. Lebo bude aj trh semien. A dávnu odrodu farebnej kukurice.

Pestovateľ starých a krajových odrôd Bruno Jakubec, ktorý bude mať aj prednášku o štepení a vrúbľovaní stromov, vravel, že tiež prinesie vrúble. Ak minulého roku mal aj veľa navrúbľovaných sadeníc, tak tohto roku bude mať určite viac vrúbľov. A ukáže začiatočníkom, ako na to, môžete si ich navrúbľovať aj sami.

Pouvažujte, čo máte navyše a prineste to.

Áno, je tu tá chvíľa.

Chcete mať plody z odolných stromov? Chcete si ich zdravo vypestovať? Chcete zabezpečiť ovocie pre seba, pre rodinu, priateľov  a ďalšie pokolenie? Chcete sa pričiniť o prežitie prírodného hospodárenia v krajine? A o prežitie osvedčených odrôd?

Prichystajte sa na Gazdovskú obrodu! Tá je tu pre prírodných gazdov, ale aj gazdov v zácviku a gazdovaniu nápomocných. Teda aj pre tých, ktorí o tom ešte len uvažujú, alebo sa chystajú začať. Prípadne sa chcú o tom aspoň v základoch niečo dozvedieť, teda vzdelávať a zabezpečiť si spojenia s chovateľmi a pestovateľmi zdravej stravy.

Živa!

V lani pisateľ  zachraňoval miestnu odrodu vrchárskych sliviek, ktoré sú vraj skrížené s marhuľami, neuveriteľne sladkou, mňam. Staré stromy už roky nerodia a keďže nemal zimné vrúble, skúsil to rovno zo stromu na podpník. A ujali sa ! Skúste si to aj vy! Chce to len ostrý nožík, štepársky vosk a štepársku pásku. A hlavne – dobrú vôľu odhodlanie!

 

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/susek-vrublov-burza-vrublov-na-gazdovskej-obrode

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.