Obrazová reportáž, snímky: Ladomíra, Živic, Žiarislav, Rodan
Všetci sa tešili na nočnú púť pri splne. Prekvapením bolo zatmenie mesiaca uprostred splnu, čo vlastne bol aj dôvod časového umiestnenia vedomeckého tábora. Ďalšou novinkou bol očistno-liečivý obrad, aký sa na verejných podujatiach bežne neuskutočňuje. Obradná skupina sa rozšírila o ďalších členov – účastníkov vedomeckého tábora, ktorí si odniesli domov vydymovacie a liečivé zelinky. Žiarislav prekvapil pazúrikovými nástrojmi čo vyštiepal z rohovcov, ktoré si priniesol z Rujany – napríklad ako britva ostrým pazúrikovým rezákom, ktorým odkrojil puzdro na nôž z hrubej hovädzej kože ľahšie ako ostrým nožom. Kamenné hroty šípov z pazúrikov a obsidiánov rozšíril o hroty staroslovanského typu – listové strelky s tuľajkou i s tŕňom. Z jedného z nich vyrobil aj šíp, orezaný pazúrikom, pričom letky a hrot zlepil starovekým dvojzložkovým lepidlom – zliatym zo živice a vosku. Pazúrikom ostrejším od skalpela orezal i moriačie letky. Rozmočil a na nite a úväzy nastrapkal zvieracie šľachy pevnejšie od lanovej nite.
Matej rozrábal oheň trením driev s pomocou malého luku a vyrábal povrázky zo žihľavy a rakytovej kôry. Viacero ľudí si na tábore ukulo ocieľku na zapaľovanie ohňa, Žiarislav a Matej majú na konci ocieľky nožíkové ostrie. Činností bolo toľko, že ich všetky nemožno ani povymnenovať, ale v zásade boli tábory pokojnejšie ako po iné roky, akosi to všetko dozrelo. Vlastne ten tretí tábor, na ktorom si Marián a Daniel vyrábali veľké koncovky bol prvým – prípravným táborom. Hlavným účelom tohto prípravného tábora, na ktorom sme okrem iného stihli vyberať med, bola príprava spoločenského prístrešku, na ktorý budeme vo vedomeckom stredisku potrebovať aj podporu našich priaznivcov (pri stavbe a zabezpečení strešnej krytiny) a tento prístrešok sa vlastne využije aj na detskom tábore, ktorý mal v podstate neoficiálnu predohru už na remeslách a vedomectve.
Vlastne sa všetky tieto tábory premiešali – na tábore prežitia a remesiel chceli ľudia aj vedomectvo a na vedomeckom sa veľa remeselníčilo – viacerí si ušili – košeľu, nohavice, v táborovom prístrešku vznikli dokonca aj krásne ženské šaty. Na mieru cimbalistky Milky, ktorá bude hrať s deťmi na Detskom tábore – na Vatričke a pár hodín na to s Bytosťami na Dožinkovej vatre. Predkladáme vám postrehy niektorých účastníkov:
Miloslava: Hoja hoja, na vedomeckom tábore som bola prvýkrát a musím povedať, že to bol úžasný zážitok. Každý deň bol skutočne čarovný a výživný, striedali sa hovory s remeselnou činnosťou a nechýbalo aj spoločné hranie a spievanie. Hovory o štyroch živloch boli veľmi mocné, ako aj rozjímanie pri mesiaci a všetky ostatné veci. Mali sme sa veľmi dobre, myslím, že všetci odchádzali naplnení živou… Chvála!
Živic: Vedomecký tábor- ráno začínalo cvičeniami prvky divotancov, 4 živly, rajana. Po nich obľúbené Kokavské kúpele v potoku… varenie jedla mali na zodpovednosť táborníci a postupne sa pri tomích striedali, ľudí nadchla nočná púť počas splnu mesiaca a jeho zatmenia, kde si skúsili aj hľadanie cesty 🙂 veľmi potešil príchod cimbalu a cvičenie piesní s ním. V záverečný večer bol očistný obrad s tancami pri ohni, spievalo sa až do svitania. Matej Pašák – všeumelec tábora prežitia a preborník v prežití v šlapkách a s nožom naučil ľudí ako si z brezovej kôry spraviť nádoby, zo žíhľavy motúziky napríklad na zapaľovanie ohňa pomocou trenia driev a luku a na záver tábora vypálil keramiku ktorú si na začiatku ľudia v rukách vytvarovali.. Okrem toho si viacerý vykuli ocieľky, spravili píšťale, lyžičky, ušili šaty a gety. Keďže všetci v zdraví a šťastí prežili naplnil sa aj zámer tábora.. Celý tábor sa niesol v pohodovskom naladení bez zbytočného naháňania sa za vecami..
Živana: Mě se líbilo všecho!!! Celková živa tábora a lidi byli úžasný – že jsem se seznámila se zajímavými lidmi, Zuzkou, Katkou a jinými. Viděla známé tváře. Spoustu věcí jsme si mohli vytvořit. Překonala jsem sama sebe – zvládla jsem práci s dřevem, výrobu krabičky z březové kůry, tvorbu z hlíny i vaření na kotlíku pod širým nebem…. A prostředí je tu krásné…
Vincent Ahojte, tohtoročný vedomecký tábor bol pre mňa obrovským zážitkom a veľmi dobrá skúsenosť. Na celý týždeň som mal možnosť byť v kľudnom a pokojnom prostredí s úžasnými ľuďmi mimo ruchov vonkajšieho sveta.
Vedomecké hovory v jedálenskom prístrešku boli veľmi zaujímavé a poučné. Pri divotancoch a cvičeniach štyroch živlov sme často krát mohli jasne precítiť živu. Nočná púť, rozjímanie pri splne mesiaca a očistný obrad boli pôsobivé a mali svoje čaro. Našou najobľúbenejšou činnosťou bolo pravdepodobne spievanie piesní a hra na hudobných nástrojoch, hlavne po večeroch.
Deväťročný Rodan: Zaujal ma celý postup spracovania vlny a potom hlavne tkanie z tej vlny.Aj som si utkal taký malý koberček. Tiež sa mi páčila výroba krabičiek z brezovej kôry. Tiež keramika, aj som si urobil malú mištičku, ktorá nepukla, aj keď sme ju vypaľovali už po troch dňoch v tej malej peci, čo z hliny pred rokom vyrobil Matej. A aj kutie, pre mladšieho brata som si ukul malý kopáčik. Tiež ma zaujali luky a šípy, hlavne ten šíp, čo vyrobil Žiarislav, keď ukul hrot a orezal ho pazúrikom a mal veľmi pekné pierka z moriaka, lepené živicou zmiešanou so včelím voskom. Ja som si urobil súpravu na zapaľovania ohňa už pred táborom, takže som si ju na rozdiel od ostatných už nemusel chystať na tábore a rovno som mohol zapaľovať oheň kresadlom.
Zorimír (4 roky). Tato mi vykul krásny nožík a aj som sa s ním hneď naučil orezávať drevo. Vyrobil som si aj keramickú mištičku a tanierik. Aj som si vyrobil zvieratká z vlny. A od Rodanka som dostal kopáčik, čo mi ukul. A navliekal som s mamou osnovu na tkáčsky stav. Aj som sa pozeral na to, ako strihali ovce a to sa mi tiež páčilo.
Ladomíra: Prišla som koncom vedomeckého tábora a veľmi milo ma prekvapil cimbál a hudbička čo sa tu hrála. No a tie očistné obrady mi veľmi dobre padli – chvála. Na remeselnom tábore vďaka plnému nasadeniu niekoľkých vedúcich bolo naozaj zvládnutých veľa remesiel. Od dojenia a spracovania mlieka na syr a oštiepky, cez strihanie ovce a spracovanie ovčej vlny, veľmi som si užila výrola výrobu keramiky, šilo sa, tkalo sa, kulo sa, hrali sa staré aj nové piesne… Naspievali sme Sokolíkov… Veľmi sa mi páčili povrázky zo žihľavy a vŕbovej kôry. Veľmi mi chutili jedlá varené v kotlíkoch na ohni. Páčilo sa mi celkové naladenie a aj som si oddýchla.