Včely sa nám množia, včely sa nám roja

píše Rodan (12 rokov):

Poznáte včely? „No jasne veď – včely poznajú všetci“. Môžete mi ich nejako opísať?  „No jasné –  veď včely predsa pozná každý. Sú to také čierno-žlté potvorky,  pichajú, a vlastne trochu vyrábajú med“.

Pozrime sa na včely

Včely pichajú, len keď sa cítia ohrozené – keď prechádzate popred úľ zavadziate v ceste k nektáru.

Včely toho robia oveľa viac, ako sa zdá.

Včely vlastne ani nie sú žlto-čierne ale čierno-hnedé! Čierno žlté sú osy! Včely majú takúto farbu v rozprávkach pre deti (mám 12 rokov a brat 5 a pozeráme odborné dokumentárne filmy, ale videl som smiešny film Pán včielka ).

Včela na kvete – kresba pisateľ

Vývoj včiel:

Vývoj obyčajnej včely:

deň č. 1: matka (kráľovná) nakládla vajíčko.

deň č. 4: z vajíčka sa vyliahla larva, včely ju kŕmia materskou kašičkou.

deň č. 7: včely prestanú larvu kŕmiť len materskou kašičkou a pridávajú med, peľ a vodu.

deň č. 9: včely larvu zaviečkujú.

deň č. 15: larva sa zakuklí.

deň č. 20: včela sa prehryzie von.

Vývoj trúdov:

deň č. 1: matka (kráľovná) nakládla vajíčko.

deň č. 4: z vajíčka sa vyliahla larva, včely ju kŕmia materskou kašičkou.

deň č. 7: včely larvu kŕmia peľom, medom a vodou.

deň č. 10: včely larvu zaviečkujú.

deň č. 24: trúd sa prehryzie von.

Vývoj matky (kráľovnej) :

deň. 1: matka (kráľovná) nakládla vajíčko.

deň č. 4: z vajíčka sa vyliahla larva, včely ju kŕmia materskou kašičkou a začínajú prestavovať bunku na matečník.

deň č. 7: včely larvu kŕmia naďalej materskou kašičkou.

deň č. 9: včely larvu zaviečkujú.

deň č. 16: matka sa prehryzie von.

Mladá matka zneškodní ešte nevyliahnuté matky,  s ostatnými bojuje (matiek  je vždy viac). Matka, ktorá zvíťazila, vyletí do vzduchu v roji trúdov a tie ju oplodnia. Keď trúdy splnia svoju úlohu, zomrú. Nová matka začína klásť vajíčka a zvyšných trúdov z úľa vyhodia.

Dve veľké, visiace bunky sú matečníky, z ktorých sa vyhryzú matky. Nad nimi sú zaviečkované šesťuholníkové bunky včiel, z ktorých sa práve vyhryzujú včely. Svetlé bunky sú bunky s peľom.

ROJENIE

Vráťme sa do minulosti. Stará matka vyletí so skupinou asi 15 000 včiel a pár trúdmi, ktorým sa nechce zomrieť tak skoro. Roj sa usadí na najbližšom strome a vyšle sliedičky. Keď sa sliedičky vrátia do roja, začnú včely prehovárať. V takejto chvíli je ešte možné roj chytiť. Teraz včely rokujú o tom, ktoré miesto vybrať a odlietajú, až keď vyberú najlepšie.

CHYTANIE ROJA

Včelári roj chytajú vo chvíli, keď visí na strome, do rojáka – úľa veľkého ako polovica toho normálneho. My sme chytali roje 3 dni za sebou (!), vždy tak isto – pod roj sme dali kôš z igelitovým vnútrom a roj sme doňho striasli, v tej chvíli som okamžite začal striekať na včely vodu z postrekovača, ktorý som si vyrobil z olejničky, postrekovača, slamky na pitie, petfľaše, lepiacej pásky a taviacej pištole (na výber bol aj obyčajný postrekovač, ale tento je samozrejme lepší (-:). Na striekanie pozor, nesmie sa to prehnať, raz sa mi podarilo včely namočiť tak, že z nich tiekla voda. Potom sme včely striasli do úľa a dali doňho rámiky. Počkali sme, kým do úľa zalezú všetky včely a zavreli sme ho. Ďalej sme úľ umiestnili na tri dni do pivnice (mohlo by sa stať, že sliedičky prehovoria včely v úli a odletia), na tú dobu majú včely zásoby a keď budú mať hlad, budú rovno zbierať pred úľom a nebudú mať chuť odlietať. Tri dni po odchytení ich postavíme na stojan a otvoríme letáč.

Druhá vec je, keď je roj na zemi alebo na kmeni, vtedy vedľa neho postavíme, alebo vyvesíme úľ s rámikom, na ktorom sú larvy, kukly aj zásoby medu a peľu. Včely začnú larvy kŕmiť a v úli ostanú. Úľ potom položíme rovno na stojan.

VČELIE ŽIHADLO

Určite nie je príjemné dostať žihadlo. Bolí to a možno aj na včelu nadávate, ale musíte si spomenúť na to, že ona to neprežije a zároveň (aj keď sa to nezdá) je to liečivé. Ako však funguje žihadlo včely a v čom je iné, ako to osie? Hovorí sa, že má háčiky, ako vlastne vyzerajú? No, včelie žihadlo je iné ako to osie, má spätné háčiky a to osie nie. Ale hlavne, hlavne, hlavne sa nepozerajte do delovej hlavne, )-: teda do letáčika, nie, to nie ! No dobre chcel som povedať, že včelí jed je iný ako osí – včela má zásaditý jed, osa kyselinu – preto sa na osie pichnutie dáva cibuľa a na včelie ocot (cibuľa je zásaditá, ocot kyslý) a kyselina + zásada = neutrál.

MED A MEDOVICA

Včely opeľujú kvety peľom, ale časť si berú, pretože peľ je pre včely jediný zdroj bielkovín a kvety im za to dajú kvapku nektáru. Včela si z niekoľkých kvetov naplní medný váčok a kým priletí do úľa, odparovaním sa množstvo nektáru zníži o 50%. Včela po návrate do úľa vyvrhne „nektaromed“ do bunky a znova vyrazí na zber. Kým lietavky med zbierajú, včely v úli mávajú krídlami a postupne odparujú z medu vodu.

Medovica – ten tmavohnedý  med – vzniká tak, že vošky vylučujú niečo, čo je zvyšok sladkej rastlinnej šťavy a jedia to mravce. Včely to dajú do medného vačku, odnesú do úľa a zaviečkujú do buniek. I keď medovica nie je zlá pre ľudí, dokonca je veľmi vyhľadávaná, včelári ju včelám nenechávajú na zimu – včelám to až tak dobre nerobí.

Pisateľ na snímke sa teší z rámika plného medu. Brat Zorimír otvára hrebeňom zaviečkované medové bunky na plných rámikoch, ktoré poputujú do medometu. Chlapci už vedia med pekne vytočiť.

Včelári chovajú včely pre med, ale sú aj takí, ktorí ich chovajú pre to, že sa im páčia, pretože ich zaujímajú. Takto ich chováme aj my. Včely majú veľa nepriateľov, ale najväčším nepriateľom je určite človek, včely sú vlastne ohrozené aj preto, že sa na poliach veľmi veľa používajú pesticídy. Ľudia to vedia a preto sú včely chránené. Ľudia včely chovajú už aj v panelákoch v sklenených úľoch a bez včiel by nefungoval náš svet. Preto by sme sa mali snažiť o ich záchranu.

Snímky: Žiarislav a Ladomíra

Ak chcete podporiť našu redakčnú činnosť, môžete prispieť jednorázovým darom, trvalým príkazom, alebo poukázaním 2% z dane z príjmu – tuto:  CHCEM PODPORIŤ

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/vcely-sa-nam-mnozia-vcely-sa-nam-roja

1 komentár

  1. Veľmi zábavný a poučný článok, výborne, len tak ďalej!

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.