Slavo Horník píše:
Tak dlho niektorí snívali o zrušení peňazí, až sa toho môžu dočkať. Ale nebude to zďaleka také pekné, ako si to predstavovali. Ak sa tak stane, tak nie v prospech slobody, ale celkom naopak – v prospech úplného – absolútneho ovládania spoločnosti pánmi už len virtuálnych peňazí.
V dobe, keď George Orwel napísal svoj román „1984“, mal pozemský svet za sebou práve 2. sv. vojnu. Keďže prvá nebola až tak dávno predtým, dej románu v duchu „Veľký brat ťa sleduje“ sa odohráva na pozadí bojov troch mocností, ktorých zápas bol vlastne len prostriedkom k ovládaniu vlastných ľudí. V spoločnosti vládnu 2 percentá ľudí, ktorí sú pri moci a ovládajú ostatných. Sledovanie na každom kroku. Orwel si v tej dobe, nebolo to tak dávno, ešte možno nevedel predstaviť zrušenie peňazí. Sledovaní si môžu kúpiť čosi kdesi za peniaze a systém na všetkých naraz dozerať nemôže.
Absolútna kontrola spoločnosti obišla Orwelove vízie a ide na vec úplne naostro: Majú byť zrušené peniaze v hotovosti. Bez odobrenia Veľkého brata si nekúpiš ani rožok. Tvoje peniaze, ktoré si myslíš, že máš, môže v akejkoľvek hodine či sekunde stlačením gombíka na klávesnici zrušiť. Nemôžeš si nič doma odložiť, nemôžeš si peniaze rozdeliť na dve či tri časti, aby si zabránil následkom ukradnutiu peňaženky, karty, či iného zločinu. Keby zrušili peniaze v hotovosti, bol by si úplne sledovateľný. Môžu sledovať každý tvoj krok, pretože akákoľvek platba sa im, tým, ktorí ťa sledujú, objaví na obrazovke. Čo je úplne ľahko uskutočniteľné, akákoľvek tvoja platba prezrádza, kde si a čo si si práve kúpil. Plánovaná „aktívna karta“ s čipom sa dá sledovať aj bez platenia. Pravdepodobnosť, že sa k moci už nikdy nedostane nejaká politická páka, ktorá to zneužije, je naozaj mizivá. Ak sa tak stane, kohokoľvek možno zrušiť ako slobodnú bytosť celkom jednoduchým úkonom – zrušením účtu. Bez účtu a teda bez peňazí sa nenaješ, nezvezieš z miesta A do miesta B, nezohreješ v zime, nedostaneš sa k liekom, nedovoláš sa k rodine, či k právnikovi… Keď nemáš peniaze v hotovosti, za každý peňažný úkon musíš platiť bankárom. V konečnom dôsledku veľkým dozorcom. Keď používaš bankovky a mince, nemôžu ti ich zrušiť alebo znížiť ich hodnotu len tak, len tebe, museli by ich zrušiť, či oslabiť všetkým. Keď nemáš hotovosť, si odkázaný len na virtuálny účet. V takomto matrixe môžu zrušiť len tvoj účet, môžu ti ho „vymaľovať“ alebo z virtuálnych peňazí vyrobiť dlh. Kedykoľvek. Detinská predstava, že odteraz už bude štát, napríklad európsky, už len a len v dobrých rukách, je celkom v rozpore s dejinným vývojom a jeho zákonitosťami. Zdá sa, že nás čaká tvrdá skúška a to veľmi skoro. Vysporiadať sa s pokusom o zavedenie hustej diktatúry „veľkého brata“. Ktorý by ťa chcel mať úplne, ale úplne v hrsti.
Ideológia „Veľkého brata“ podľa Orwela:
- Vojna je mier
- Sloboda je otroctvo
- Nevedomosť je sila
Pojmová mätež slúži k ovládaniu spoločnosti. Skús o tom uvažovať kým je čas, priateľu.
snímka: Z filmu „1984“ – zdroj: https://it.wikipedia.org/wiki/Orwell_1984
Podobné články:
2.10.15 Islamizácia nás postavila pred otázku hĺbkového panteizmu. JASNÁ ISKRA BOHOV
16.6.15 Žiarislav: A či by sme mohli v moslimskej krajine sláviť Slnovrat? ISLAM NIE JE K INÝM MIEROVÝ A TOLERANTNÝ.
11.9.15 VÍTAME AMERICKÝCH VOJAKOV? – obrazmi slávnych amerických bojovníkov
1 komentár
To hádam nie! Potom by bol pánom mojich peňazí druhý človek, presnejšie banka a štát.