O živých nahrávkach nového reťazca Rodnej cesty – Cesty vedomej, o zakladaní Ohňov Rodného kruhu, o relácii a zhromaždení Gazdovská obroda a o novej knihe „Na vrchárskom chodníku“.
Rodná cesta: Žiarislav, mal si so skupinou Bytosti koncerty v Prahe – Brne – Bratislave. Pražáci vraj tak skákali, že na Vltave rozkývali loď Avoid a Bratislave ste to v DK Lúky tiež poriadne roztočili…
Žiarislav: Áno. Z Bratislavy by sme mali mať aj nahrávku z koncertu – zvukovú aj obrazovú, takže konečne by sme mohli v plnej zostave aj niečo vyvesiť pre našich poslucháčov. Kamery a zvukári popri tom zaznamenali sme aj koncert ruskej skupiny Vedan Kolod, ktorá s nami hrala na Lúkach, ten možno tiež uverejní televízia Eugenika. V Prahe na lodi Avoid to neboli len Pražáci, ale aj iní Česi a Moraváci a bolo tam aj dosť Slovákov. Preto asi urobíme pred Zimným Slnovratom podujatie aj v Slovenskom dome v Prahe. Praha je údajne z hľadiska počtu slovenského obyvateľstva tretím najväčším slovenským mestom. A vzťahy Slovákov a Čechov sú tak nádejné, že si zaslúžia našu ďalšiu podporu. Máme predsa nielen spoločné korene, aj súčasné kultúrne prepojenie.
Okrem iného aj cez novodrevnú hudbu.
– Áno. A teda aj cez vedomectvo.
Ohlásil si nové podujatie – prvú verejnú nahrávku Rodnej cesty – Cesty vedomeckej v Spišskej Novej Vsi.
– Áno. Po sto dieloch Rodnej cesty na Slobodnom vysielači, ktorá bola veľmi úspešným reťazcom a stále je sledovaná z archívu SV, dozrieva čas na odpálenie reťazca ďalšieho. Začne sa v čajovni Spišskej Novej Vsi, kde bola založená skupina Spišský oheň. Jeseň je dobrá na založenie ďalších skupín pre prácu a podujatia s ľuďmi – ohňov alebo zeliniek Rodného kruhu. Záujemcovia nech sa ozvú. Keďže časť tohto reťazca – zatiaľ najmenej raz do mesiaca v čase splnu – bude nahrávaná vo vybraných slovenských mestách a v Prahe a Brne, hlavne v čajovniach a divadelných priestoroch, nebude možné vysielanie zo Slobodného vysielača, ktorý má medzičasom, po prestávke Rodnej cesty, už aj tak zaplnený vysielací priestor svojimi stálymi rubrikami. To je odpoveď na otázky desiatok či stoviek poslucháčov – čo bude s Rodnou cestou na Slobodnom vysielači. Človek podľa všetkého bude naďalej občasným hosťom vysielača, s ktorým máme dobré vzťahy, avšak nový reťazec nahrá redakcia Rodná cesta a Cesta vedomá je názov reťazca, teda rubriky. Cesta vedomá na rozdiel od minulého reťazca už nebude až tak výsostne len o našich dejinných koreňoch – o slovanskej, slovenskej, prípadne indoeurópskej a prírodnej kultúre, o tom, čo bolo a čo sa zachovalo.
A teda o čom bude vysielanie Rodnej cesty – Cesty vedomej?
Bude to hlavne o novodrevnom vedomectve. O novodrevnom, či novodrievnom, teda novodávnom vedomeckom učení, ktoré síce vychádza z našej dávnej, prirodzenej podstaty, ale je prinesené a vypracované pre dnešnú dobu. Pre súčasnosť a budúcnosť. To je aj odpoveď pre tých, ktorí hovoria, že Žiarislav nerobí duchovno také, aké bolo kedysi, ale ho vytvára. V podstate vôbec nik nemôže zopakovať duchovno také, aké bolo kedysi dávno, to nie je možné. Žiarislav to ale na rozdiel od niektorých aj vie a vie povedať, čo je prvok zachovaný z minulosti a čo je nové. A toto na vedomeckom chodníku môžeme pekne rozoznávať. Približujeme sa tak pravde a nevytvárame fantastické akože dávne duchovné útvary a nepravdivé výmysly, čo je teraz už v móde. Teda – Cesta vedomá bude o základných duchovných hodnotách, ako sloboda, zodpovednosť, úcta, pravda, celostnosť, porozumenie… A tiež o dvanástich novodrevných spôsoboch vedomeckej cesty, ako – Cesta koncovky, Doby a tep, Sila slova, Koreňoslovie, Duchovné dejiny, Dychové cvičenia, Rajana, Divotance, Obrady osobné a spoločenské, Mudra a učenie 4 živlov… ďalej to bude o štyroch učeníckych a štyroch vedomeckých stavoch vedomia – ducha. A tiež o kole roka nie len v tradičnom, ale hlavne v súčasnom poňatí. A o ďalších veciach. Je to cesta na dlhú trasu. Niektoré diely budú teda nahraté naživo v mestách, na konci každej prednášky bude nahrávaná beseda, kde odznejú odpovede na otázky prítomných poslucháčov a aj na otázky tých, ktorí ich vopred zaslali na vopred ohlásený námet prednášky. No a niektoré diely budú odvysielané z nášho vznikajúceho zvukového štúdia, ktoré zariaďujeme Na Medzi.
Takže reťazec sa bude volať – Cesta vedomá? Alebo Rodná cesta – cesta vedomá?
– Áno. To ešte môžu ovplyvniť v týchto dňoch čitatelia našich stránok, ale je to v podstate to isté. Súčasne pripravujeme reťazec, kde budú hovoriť hlavne gazdovia. Bude sa volať – ako inak – Gazdovská obroda. Budú to zvukové záznamy s obrázkami. Teda rozhlasový reťazec – relácia, taktiež zo záznamov. Budeme ich robiť na prírodných gazdovstvách, ktorých cieľom je obživa a miestne hospodárstvo. A teda nebude to s veľkododávateľmi do supermarketov a plničmi kamiónov do zahraničia a už vôbec nie pre dovozcov. Bude to o miestnych, prírodných hospodároch. Gazdovská obroda je pokračovaním našich doterajších snažení v oblasti prírodného hospodárstva smerom k sebestačnosti. Prijmeme od našich poslucháčov a čitateľov námety. Reťazec budeme točiť diel čo diel na ďalšom a ďalšom gazdovstve.
A čo Zhromaždenie Gazdovskej obrody, aké bolo vo februári v Zelenči, kde bolo 250 gazdov a gazdovaniu nápomocných a iných účastníkov?
Aj tohto roku bude Zhromaždenie gazdovskej obrody. Lenže v Zelenči nie, tam to vraj nejde, ale v nejakej inej obci, alebo meste. To môžeme rovno vyhlásiť „konkurz“pre mestá a dediny, kto si osvojí zhromaždenie Gazdovskej obrody. V Zelenči padla otázka – čo z toho má obec? Obec, alebo mesto, bude mať kultúrne podujatie a našu podporu miestnych hospodárov. To je málo? Nech od nás nedrankajú peniaze, my dávame duchovné a hospodárske hodnoty nevyčísliteľného významu. Prírodní hospodári a to miestni, ale nie len miestni, budú môcť na zhromaždení Gazdovskej obrody vystavovať a predávať svoje výpestky a výrobky. A miestni ľudia sa môžu k tomu ľahko dostať. Je to vlastne gazdovský festival. V preklade – gazdovský sviatok. Mesto, alebo obec, si to môže viesť spolu s nami aj ako svoje podujatie. A teda nejde o to, ako Gazdovskú obrodu „skasnúť“, ale ako ju podporiť. Ak dostaneme na februárový víkend veľkú sálu pre 300 ľudí, tak to nám v zásade stačí. Môžeme niečo za sálu zaplatiť, nie veľa, ale môžeme niečo na podujatie aj prijať, lebo znovu tam bude nie menej, ako 10 prednášok znalcov o prírodnom hospodárení. Večer tam bude hudobný, kultúrny program. Výstavy. A budú tam aj ďalšie veci, takže to bude nie menej zaujímavé, ako koncom minulej zimy. Február je mesiac, keď ja už jasné, že gazda prežil zimu, ale s výnimkou cesnaku ešte nesadí. Takže môže ísť na Gazdovskú obrodu a nadýchať sa novou silou, osviežiť si dušu. Oduševnenie, poznatky a priateľstvá potrebujú aj gazdovia v príprave a aj tí, ktorí si to chcú skúsiť, alebo napomáhať prírodnému hospodárstvu, hoci aj v mestách, naprílad odberom a rozvozom. Tam sa dajú objednať aj vopred prírodné plodiny a výrobky, ktoré mestskí ľudia potrebujú. Je to všeobecne užitočná vec. Takže čakáme – my sme pripravení na ďalšie kolo. Nech sa ozvú ľudia z krajiny, či už z obce, alebo z mesta, alebo aj podporovatelia, teda sponzori.
To je zaujímavé, byť primátorom, alebo starostom, alebo miestnym poslancom, tak sa hneď ozývam a vybavujem.
V podstate ponuku môže dať aj miestny, alebo mestský kultúrny dom.
A čo zimný Slnovrat?
Svit je také pekné, až mystické slovo, takže na Zimný Slnovrat – Svit, to sa ľahko pamätá. Kultúrny dom v prílesnej časti Podskalka, pod posvätnými horami Slovákov, pod Tatrami. Tam bude opäť sviatok zimného Slnovratu a zídu sa tam účastníci z celého Slovenska a aj spoza rieky Moravy a asi aj z Poľskej strany. Vrátane hudobníkov a skupín. A výrobcov. A gazdov. A umelcov a spisovateľov.
Keď sme pri spisovateľoch, vraj po nociach píšeš knihu.
Áno, po nociach, lebo cez deň staviame s nápomocným Vidimírom prístrešok pre zvieratá. Vďaka jeho pomoci môže človek písať knihu. Ktorá by mala byť onedlho vydaná.
To budú tie príbehy človeka, ktorý sa usadil v lese? Súvisí to s Vrchárskym zápisníkom a Malým vrchárom uverejneným na sieti? Aký bude názov knihy?
Človek spája staré, načrtnuté state a prepája ich novými. Je to príbehová vec. S veršami z piesní. Na Vrchársky zápisník, ani na Malého vrchára sa to nepodobá, lebo je to ucelená kniha a nie reportáž. Je to širšia vec. Popretkávaná hĺbaním človeka, ktorý odišiel z civilizácie a žije na lesnej samote bez elektriny, so zvieracími priateľmi, mihajú sa tam i ľudia. Ale viac o tom nič nepovie lebo to žije pod rukami, pod perom, aby to nevyrušil. Pracovný názov je „Na vrchárskom chodníku“ a väčšina rukopisu je na stole, je to zatiaľ asi 200 strán. Pre túto vec človek teraz ani nekoncertuje a ani necestuje s výnimkou „Cesty vedomej“ a ani nevydáva nové vydania starých kníh. Lebo písanie neumožnilo ďalší zárobok.
A budeš tú knihu z čoho vydať?
V tejto chvíli už človek len píše, aby to už bolo a nestará sa o peniaze na vydanie, lebo by nič nenapísal. Gazdovský rok bol taký že úroda je dobrá, hriady sú rozšírené, o chvíľu sejeme oziminu – dlho hľadanú staroslovanskú dvojzrnku, pekne rozmnoženú z jednej hrste zrna na jeden košík zrna. Takže by to už vyšlo nie na hriadu, ale na menšie políčko. Avšak gazdovanie v tejto podobe stroví zisky. Úroda je na prežitie. Trvalý zisk je vypestovanie nášho druhu tekvice – pečiarky a odolného, prírodného kozieho plemena – Karpatská koza slovenská. Na vydanie knihy bude potrebná pomoc „vyšších síl“, alebo, a to určite – pomoc ľudí.
Spravíme zbierku na vydanie? Ako v prípade Návratu Slovenov v duchu a slove?
To by určite pomohlo. To bolo úspešné. V podstate dlhodobo robíme zdarma redaktorskú činnosť, za akú bežne redaktori berú platy alebo honoráre. Teraz pribudnú reťazce Rodnej cesty – Cesta vedomá a Gazdovská obroda. To ale znamená, že sme pomerne vyšťavení a na vydanie novej knihy potrebujeme podporu. A ani teraz nebudeme žiadať o granty štát ani nadnárodné peňažné spoločnosti. Robíme prospešnú činnosť pre národ, aj pre Matku Zem. Ale podporiť nás môžu naši priatelia, naši čitatelia a poslucháči. Tak by mohla vyzerať kultúrna samospráva. A potom sa vyhneme, pri priamej podpore, všelijakým bočným nátlakovým pákam. Najčistejšia pomoc je priama podpora od priaznivcov.
Tak to je pekný záver rozhovoru.
Zhovárala sa Rodná cesta
Podporiť novú knihu alebo štúdio Rodnej cesty môžete zaslaním príspevku na :
DARY: č.ú.: 0341641930/0900 Sl.sporiťeľňa, BIC: GIBASKBX, IBAN: SK 500 9 000 000 000 341 641 930
spojenie diva@ved.sk, tel. 0905 740 868
15.10.2016 – Rodná cesta – cesta vedomá – 1. časť – Spišská Nová Ves – 1. živé nahrávanie nového reťazca. – FB udalosť
snímky: Stano Seifert